Kategoriler
Genel

1 AYDA 1 MİLYON

1 ayda 1 milyon TL kazandı
Batman’ın Sason eyaletinde yüzlerce ailenin geçim kaynağı durumuna gelen ipek böceklerinin koza örme prosedürünü tamamlamasıyla koza hasadı yapıldı. Bir aylık besim süresinde 6 ton koza elde eden besiciler, bir milyon TL kazanç sağladı.


Batman’da 2010 senesinde tütüne seçenek olarak Sason ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde iki aile yönünden başlanan ipek böceği yetiştiriciliği, her geçtiğimiz gün yaygınlaşarak bu sene ilçede 127 aileye geçim kaynağı oldu.


Sason’da besicilik yapan 127 ailenin bir ayda oluşturulan besim süresinde 6 ton koza elde ettiğini bildiren Batman Koza Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Zülküf Aktaş, bir kilogramı 180 TL’den sattıkları kozaların 127 aileye bir milyon TL kazanç sağladığını söyledi.
Aktaş, “İlçemizde ipek böcekçiliğinde elde ettiğimiz aşağı yukarı 6 ton üzeri koza ile 127 ailemizle bir ayda bir milyon TL’nin üstünde gelir elde ettik.

Şu anda 127 ailemizin ürettiği kozaları burada toplayarak fırınlandıktan sonra Bursa’ya satışa gönderiyoruz. Bu sene kilosu 180 TL olan kozanın cezbedici bir diğer özeliği de kısa vadede iyi bir kazanç sağlamasıdır. Devletten çiftlik ve raf desteği aldık. Önümüzdeki sene içersinde kayıpları en aza indirebilmek amacıyla ilk üç yaş amacıyla besim evleri gerçekleştirmek amacıyla çabalıyoruz. H’edefimiz besim evlerini arttırarak kırsalda yaşam sürdüren özelikle kadınlara ve işsiz gençlerimize yönelik takviyeleri artırarak aile ekonomilerine destek sağlamaları” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir