Kategoriler
Genel

1 MİLYAR DOLAR

Sektörün yetki sahibi kişi ismi duyurdu: 1 milyar dolar bekleniyor
AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, çoğu ülkenin katılımı ile başladı. Yetkililer, dışsatım rakamının 1 milyar dolara yaklaşacağını düşünüyor.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 100’ü aşkın ülkeden katılımcıyı buluşturdu.

Ege İhracatçı Birlikleri 7 ülkeden 20 ithalatçıyla, tarım dışsatımçılarını “Alım Heyeti Organizasyonu”nda buluşturdu. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk tarımına 2 milyar dolarlık katma değer sağlaması beklenilen AgroExpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı amacıyla Ticaret Bakanlığı’nın Koordinatörlüğünde düzenlenen 2022 yılının ilk Alım Heyeti Organizasyonu olduğunu söyledi, “30 Türk firmamız, 200’den çok çift iş görüşmesi yaptı.

Three stacks of 100 US$ money notes on top of eachother, isolated on white background.

Bu 7 ülkeye 2020 senesinde EİB’den oluşturulan dışsatım 528 milyon dolarken 2021 senesinde yüzde 37 artış göstererek 727 milyon dolara yükseldi. Kısa vadede bu ülkelere 1 milyar dolar dışsatım gerçekleştirebilecek potansiyel var” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.