Kategoriler
Genel

1 MİLYON ASKER

Oleksii Reznikov: 1 milyon a’skerle geliyoruz!
Rusya ve Ukrayna arasındaki muhabere ş’iddetini artırarak devam ediyor. Ukrayna S’avunma Bakanı Oleksii Reznikov, “NATO’nun s’ilah desteği ve aşağı yukarı bir milyon şahıslik askeri güçle ülkenin güneyini geri almayı h’edefliyoruz” dedi.
Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı işgal beşinci ayında ve Rus ordusu bilhassa ülkenin doğusundaki Donbass bölgesinde gelişmeye devam ediyor. Rusya’nın bölümde ilerleyişine karşı, N’ATO ülkeleri Ukrayna’ya desteğini sürdürüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki muhabereın “daha yeni başladığını” söyledi.
Ukrayna S’avunma Bakanı Oleksii Reznikov ise “N’ATO’nun silah desteği ve aşağı yukarı bir milyon şahıslik a’skeri güçle ülkenin güneyini geri almayı hedefliyoruz” dedi.

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesine konuşan Reznikov, Ukrayna ekonomisini kurtarmak amacıyla ülkenin güneyinde, Karadeniz kıyısındaki bölgelerin geri alınmasının hayati ehemmiyet taşıdığını söyledi.

‘HER GÜN YÜZLERCE A’SKERİMİZİ KAYBEDİYORUZ’

Reznikov, Ukrayna’ya N’ATO düzeyinde s’ilah ve hava s’avunması desteği yapan İngiltere’ye teşekkür etti, yardımların ve s’ilah teslimatlarının hızlanması gerekliliğini vurguladı.

Ukrayna’nın bundan evvel Sovyet dehemmiyetinden kalma s’ilahlarla yetinmek mecburiyetinde kaldığına ilgi çeken Reznikov, “A’skerlerimizi güvenliğini sağlamak amacıyla daha çok desteğe gereksinimiz var. Howitzer toplarını bekleyerek geçirdiğimiz her gün yüzlerce a’skerimizi kaybedebiliyoruz” dedi.
Reznikov, “O’rdumuzda aşağı yukarı 700 bin a’skerimiz var. Buna yerel muhafızları, p’olis t’eşkilatını ve sınır koruma ekiplerini eklediğimizde nerdeyse bir milyonluk a’skeri gücümüz oluyor” diye konuştu.

 

‘A’SKERİ GÜCÜNÜ DAĞITMAK İÇİN YAPIYOR’

BBC’ye konuşan Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nün inceleme görevlilerinden Dr. Jack Watling ise bu sayının yanıltıcı bulunduğunu söyledi:

“Rusya’ya karşı s’avunma harekâtına bir milyon şahıs katılmayacak… Normal şartlarda bu tür bir s’avunmada karşı yönü şaşırtmak gerekir. Bu sayıyı bu şekilde duyurmak, Rusya’nın gözünü korkutmak ve böylesine büyük bir tehdide karşı geniş bir savunma stratejisine zorlamak ve a’skeri gücünü dağıtmak amacıyla yapılıyor.”

BBC Ukrayna Muhabiri Joe Inwood ise S’avunma Bakanı’nın açıklamasını somut bir plandan ziyade bir toplanma çağrısı olarak yorumluyor.

RUSYA, UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDA İLERLEMEYE DEVAM EDİYOR

Rusya’nın Ukrayna i’şgali fazlalıkla ülkenin doğusundaki saniyesel bölgelere yoğunlaşmış durumda. Rus o’rdusu Ukrayna’nın doğusunda, bilhassa Donbass bölgesinde gelişmeye devam ediyor.

Pazar günü Donetsk’teki Chasiv Yar bölgesine oluşturulan bir hücum esnasında vurulan beş katlı bir apartman binasında en az 18 bireyin hayatını kaybettiği açıklandı, 20’ye yakın bireyin ise hala yıkıntı bölümünde bulunduğu ifade edildi. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

‘KARADENİZ KIYISINDAKİ NOKTALAR UZUN VADEDE ÖNEMLİ’

BBC Ukrayna Muhabiri Joe Inwood, Ukrayna’nın güneyindeki ve bilhassa Karadeniz kıyısına erişim noktalarındaki bölgelerin uzun vadede Rusya amacıyla mühim olacağını belirtiyor.

Inwood, Ukrayna’nın şimdiye kadar güneyde uyguladığı s’avunma çalışmasının sınırlı bulunduğunu ifade ediyor, yalnız yetkililerin son zaman işgal altındaki Herson ve Zaporijya kentlerini geri alabilmek istediğine işaret eder açıklamalarda bulunduğunu söylüyor.

‘BÜYÜK ÇAPLI BİR ÇATIŞMAYA HAZIR OLUN’

Ukrayna’nın güneyinde konuşlandırılmış a’skeri birlikler son 24 saat içersinde Rusya’ya ait iki adet geçici karargâhın imha edildiğini bildirdi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk ise bu bölgelerde “büyük çaplı bir çatışmaya” hazır olunması ve halkın bölümden çekilmesi davetinde bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir