Kategoriler
Genel

10 BESİN

Uyku pro’blemlerine iyi gelen 10 gıda
Kişinin mut’suz ve üzgün olması, dep’resyona girmesi, tra’vma ardından gerilim sorunu yaşaması uykusuzluk problemine namacıyla olan etkenlerdir. Duygusal ve psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra fiziksel olarak çekilen acılar ve rahatsızlıklarda uykusuzluğa namacıyla olmaktadır. Bazı yiyecek ve içecekler; uykuya daha rahat dalmanı sağlar. İyi bir uyku almak, genel sağlığınız amacıyla olağanüstü derecede önemlidir. İşte sizi daha rahat uyutacak 10 gıda…

Yoğurt – Triptofan içeriği ile yoğurt iyi ve huzurlu bir uyku vadediyor. Her akşam yarım bardak az yağlı yoğurt tüketerek daha sağlıklı bir uyku uyumak mümkün. Yatmadan evvel bir kase yoğurt yemek, daha uykulu hissetmenize yardımcı olabilir. İçeriğindeki probiyotikler, sindirim sisteminizi sağlıklı tutmasının yanı sıra uykunuzu düzenleyen iyi bakterilerin artışı amacıyla bağırsaklarınızdaki florayı varlıklıleştirir.


Kabak çekirdeği – Araştırmaların meydana koyduğu veriler; kabak çekirdeğinin magnezyum ve çinko tarafından çok varlıklı bulunduğunu gösteriyor. Düzenli olarak bir avuç tüketildiğinde uyku sorunları ortadan kalkar. Tryptophan sahibi olan kabak çekirdeği, bu natural amino asit yardımıyla uyku niteliğinizi yükseltir. Çünkü bu tryptophan uyku bozuklukları tedavisinde tüketilir ve derli toplu kabak çekirdeği kullanımı bu sıkıntıyı ortadan kaldırır.


Bal – Uykusuzluk amacıyla kullanabilecek bir başka gıda ise baldır. Bal sahip bulunduğu gıda değerleri yardımıyla uyku hormonlarının çalışmasını sağlar. Sadece bir kaşık bal, uykunuzu düzenlemenize yardımcı olabilecek bir mucize durumuna gelebilir. Bu gıdadeki glikoz, beyinde sizi uyanık tutan bir nörotransmitter olan orexin seviyelerini düşürür. Doğal tatlandırıcı uykusuzluğu ortadan kaldırabilir.


Marul – Salataların vazgeçilmez bir sebzesi olan marul, sindirimi düzenlemekte ve uyku problemlerine birebir gelmektedir. Sıklıkla tüketilirken faydalarından o kadar da haberdar olmadığımız marul, gerçekte uykusuzluk amacıyla en iyi çarelerden biri olabilir. Yapılan bir inceleme, sebzenin farelerde uyku zamanını artırdığını ve uyku yoksunluğuna namacıyla olan iltihaplanma problemine karşı hücreleri koruduğu meydana çıktı.

Vişne suyu, inceleme sonucunda, ilk iki hafta içilen vişne suyunun melatonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği ve bireylerin uykusuzluk belirtilerini azalttığı meydana çıktı. Vişne suyu yalnızca uykusuzluk sorununun çözümünde değil, barsak düzeneğinin derli toplu çalışması ve vücuttaki çok suyun dışarı atılmasında da etkilidir.
Badem – Bu kuruyemiş, melatonin hormonu ve uykuya dalmayı basitleştiren magnezyum tarafından çok varlıklıdir. Melatonin sirkadiyen ritim adı verdiği “iç saati” düzenler ve bedenin rahatlamasına yardımcı olur. Yatmadan evvel birkaç adet badem yemeyi deneyebilirsiniz

Papatya çayı – Papatya çayı, uyku niteliğini arttıran benzersiz bir içecektir. Papatya çayının bu özelliği, eski tıp uygulamalarından beri bilinmektedir. Kolaylıkla uyumanızı gerçekleştiren papatya çayı, beyninizdeki uyku reseptörlerine bağlanan apigenin isimli madde tarafından çok varlıklıdir. 28 gün vakitsince günde iki kez 270 mg papatya özü kullanan bir inceleme, uykuya dalma zamanını uykuya dalma zamanını kısalttığını meydana koydu.
Yulaf – Yulaf melatonin içerir. Bu sayede daha iyi ve kaliteli bir uyku uyumaya da yardımcıdır. Çoğunlukla sabah kahvaltısı olarak düşünülse de uyku evveli akşam atıştırmalığı olarak da çok etkili bir seçeneklerden biridir. Daha uzun vakit tok kalmanızı sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini de düzenleyerek rahat bir uyku çekmenizi kolaylaştırır.Kivi – Gerilim ve kortizol düzeylerini düşürmeye yardımcı olan serotonin ve antioksidanlar tarafından çok varlıklı olan kivi, uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Yapılan bir inceleme; yatmadan bir saat evvel iki kivi yiyen bireylerin %42 daha süratli uykuya daldıklarını keşfetti.

#10
Foto – Ispanak bedeni sakinleştirip uykuyu teşvik etmek amacıyla sinirleri ve kasları natural olarak rahatlatan magnezyum tarafından yüksektir. Ek olarak, ıspanak iyi bir kalsiyum kaynağıdır bu da beyinde triptofanın uykuya teşvik edici bir hormon olan melatonin üretmesine yardımcı olur.

Ispanak bedeni sakinleştirip uykuyu teşvik etmek amacıyla sinirleri ve kasları natural olarak rahatlatan magnezyum tarafından yüksektir. Ek olarak, ıspanak iyi bir kalsiyum kaynağıdır bu da beyinde triptofanın uykuya teşvik edici bir hormon olan melatonin üretmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir