Kategoriler
Genel

10 MİLYAR DOLAR

Kardeş ülkeden Türkiye’ye 10 milyar dolar!
Türkiye’ye Katar’dan 10 milyar dolarlık yeni kaynak girişi sağlanması amacıyla görüşmelerde son adıma gelindi.
Ekonomi yönetimi, içeride regülasyonlarla döviz arz ve talebini dengede tutacak bir kur politikası izliyor..

Batı sermayesinin ise sahip olunan tercihlerle yatırımlarını azaltması nedeniyle ise Cumhurdiğernı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkadaş ülkelerden dış kaynak sağlayarak, kur başta olmak üzere ekonomi politikalarını destekliyor.

Bu kapsamda Katar ile Türkiye ekonomik ve diplomatik ilişki, komşuları yönünden Katar’a yönelik ekonomik temaslarin kesmesi ile beraber sürat kazanmıştı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 2017 ortasından 2021 başına kadar Katar’la olan diplomatik, ticaret ve ulaştırma temaslarini kesmişti.

Türkiye ile Katar arasındaki ekonomik temaslar artırıldı
TCMB Katar Merkez Bankası ile evvel 5 sonra 15 milyar dolara genişletilen swap anlaşması imzalamış, Katar bu dönemde Borsa İstanbul ve AvrAsya tünelinden de hisse almış, ülkeler liderler orantısında ekonomik temaslarin daha da artırılacağını açıklamıştı.

Türkiye’ye 10 milyar dolarlık kaynak
Reuters’a bilgi veren üst seviye bir yetki sahibi kişi, “Katar’dan Türkiye’ye yeni bir kaynak sağlanmasına dair görüşmelerin son adımına gelindi. En az 8 milyar dolarlık bir tutar öngörülüyor. Toplam 8-10 milyar dolar arasında rakam değişebilir.” diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“3 milyar doları sene sonuna kadar ileriki”
“Neticede 2-3 milyar doları sene sonuna kadar, kalanı ise ileriki sene olmak üzere kaynak temin edilecek. Burada (toplam kaynağın içersinde birtakım kısımlar) swap ya da eurobond olabilir. Birkaç teknik üstünde duruluyor. Karşılıklı mutabakat sağlandı. Liderler seviyeinde oluşturulan ziyaretlerde de bu husus ele alındı.”

Konu ile ilgili bilgi sahibi bir diğer yetki sahibi kişi ise Katar ile Türkiye arasında ekonomik temaslarin artmaya devam ettiğine ilgi çekerek, “Hazine’nin bu sene borçlanmasında 2 milyar dolarlık bir seksiyon kaldı. İlk etapta Katar’ın tahvil piyasasına ihracına 2-3 milyar dolar iştiraki tekniği görüşmeleri pozitif ilerliyor. Daha sonra da önümüzdeki senenin ilk aylarında devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Swap, eurobond, şirket ortaklığı ya da proses ortamında genişletilebilecek diğer hususlarda Katar’ın önümüzdeki dönemde Türkiye yatırımlarını daha da artıracağını söyleyebilirim.” dedi.

Aynı kaynak, bankaların sendikasyonlarına iştirakin artırılması tekniklerinin kullanıldığını da söyledi.

Suudi Arabistan’dan da 5 milyar dolar ileriki
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise Katar Maliye Bakanı Al-Kuwari ile son olarak geçtiğimiz ay bir araya gelmişti.

Suudi Arabistan da bu hafta, Türkiye’ye 5 milyar dolar mevduat yapılması amacıyla müzakerelerde nihai adımında olduklarını açıkladı.

Merkez Bankası’nın toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor
TCMB’nin, Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile 15 milyar dolar, Birleşik Arap Emirlikleri ile aşağı yukarı 5 milyar dolar ve Güney Kore ile de 2 milyar dolar olmak üzere toplam 28 milyar dolar karşılığı swap anlaşması bulunuyor.

Bankacıların hesaplamalarına göre swapların 23-24 milyar doları halihazırda rezervlerde bulunuyor.

Suudi Arabistan ile bugüne kadar swap ya da depo/mevduat teması ise bulunmuyordu.

Katar’ın swap anlaşması ise aynı tutar ile bir kaç ay evvel yenilenmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir