Kategoriler
Genel

10 SEBEP

Her gün salatalık yemek amacıyla 10 sebep! K’anser ve diyabete karşı koruyor
Yaz aylarında bolca tespit edilen salatalık, k’anser ve diyabete karşı koruyor. İşte her gün salatalık Yemeniz amacıyla sebepler.
Salatalık 100 gramda 15 kalori verir. Lif bakımından varlıklıdir, aç olmama hissini sağlar ve ferahlatıcı bilhassare sahiptir.
Yüzde 95 sudan meydana gelen salatalık, ilaveten kuvvetli bir nemlendirme gücüne sahiptir.

Salatalık, başka sebzelere kıyasla düşük karbonhidrat içeriği ve yüksek su içeriği ile öne çıkmaktadır.

– Salatalık lif, C vitamini, provitamin A ve E vitamini ve ufak oranlarda folat, B1, B2 ve B3 gibi B vitaminleri içerir. Kabuğunda az miktarda beta karoten bulunur.

Salatalık lif, C vitamini, provitamin A ve E vitamini ve ufak oranlarda folat, B1, B2 ve B3 gibi B vitaminleri içerir. Kabuğunda az miktarda beta karoten bulunur.


– Birçok gıda maddesi içeriyor İçeriğindeki E vitamini, kan hücrelerinin sağlığında ve doğurganlıkta rol oynar ve kuvvetli bir antioksidandır.

Birçok gıda maddesi içeriyor İçeriğindeki E vitamini, kan hücrelerinin sağlığında ve doğurganlıkta rol oynar ve kuvvetli bir antioksidandır.

– C vitamini de antioksidan tesire sahiptir ve ilaveten kolajen, kırmızı kan hücreleri, kemik ve diş teşekkülünde rol alır, demirin emilimini basitleştirir ve iltihaplanmalara karşı direnci arttırır.

C vitamini de antioksidan tesire sahiptir ve ilaveten kolajen, kırmızı kan hücreleri, kemik ve diş teşekkülünde rol alır, demirin emilimini basitleştirir ve iltihaplanmalara karşı direnci arttırır.
Salatalık bol miktarda potasyum içerir ve daha az oranda fosfor ve magnezyum sağlar.

– Potasyum, hücre içi ve dışı su dengesinde rol almasının yanı sıra sinir uyarılarının iletimi, üretimi ve normal kas etkinliği amacıyla lüzumlu bir mineraldir.

Potasyum, hücre içi ve dışı su dengesinde rol almasının yanı sıra sinir uyarılarının iletimi, üretimi ve normal kas etkinliği amacıyla lüzumlu bir mineraldir.


– Fosfor kemiklerin ve dişlerin teşekkülünde rol oynar. Salatalığın bileşiminde ufak bir oranda beta sitosterol bulunur.

Fosfor kemiklerin ve dişlerin teşekkülünde rol oynar. Salatalığın bileşiminde ufak bir oranda beta sitosterol bulunur.

– Bu madde bağışıklık sistemini güçlendiren iltihap e’ngelleyici bir maddedir.

Bu madde bağışıklık sistemini güçlendiren iltihap e’ngelleyici bir maddedir.

– Salatalık ilaveten cildi güncellemek amacıyla de vakitgelen olarak tüketilir ve salatalarda, smoothie’lerde yenebilir ve hem de yüz maskeleri hazırlamak amacıyla de kullanılabilir.

Salatalık ilaveten cildi güncellemek amacıyla de vakitgelen olarak tüketilir ve salatalarda, smoothie’lerde yenebilir ve hem de yüz m’askeleri hazırlamak amacıyla de kullanılabilir.

– Salatalığın genel olarak sağlığa yararları şunlardır: Zayıflamaya yardımcı olur Kalorisi düşük, su ve lif bakımından varlıklı olan salatalıklar aç olmama duygusunun daha uzun vakit kalmasına yardımcı olur ve öğünler arasında lüzumsuz atıştırmalıkları e’ngel olur. İştahı azaltır, kilo vermek amacıyla diyetlerde kullanılması tavsiye edilen bir gıdadir.

Salatalığın genel olarak sağlığa yararları şunlardır: Zayıflamaya yardımcı olur Kalorisi düşük, su ve lif bakımından varlıklı olan salatalıklar aç olmama duygusunun daha uzun vakit kalmasına yardımcı olur ve öğünler arasında lüzumsuz atıştırmalıkları engel olur. İştahı azaltır, kilo vermek amacıyla diyetlerde kullanılması tavsiye edilen bir gıdadir.

– Vücudun susuz kalmasını e’ngel olur Yüzde 95’i su olan ve mühim miktarda elektrolit sahibi olan salatalıklar, bilhassa sıcak havalarda ve egzersiz esnasında su ve elektrolit kaybının telafi edilmesini sağlar. Bu amaçla salatalıklar, bedeni sulu tutmak amacıyla tek başına ya da su ve nane ile serinletici bir meşrubat şeklinde tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir