Kategoriler
Genel

160 MİLYON DOLAR

Tam 160 milyon dolara mal oldu! UH-60 Alfa’ya görkemli özellik
İleri Sav’unma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA) ile Skorsky şirketlerinin ortak çalışmaları neticesinde ilk kez Skorsky marka UH-60 Alfa model bir Black Hawk helikopteri pilotsuz uçuruldu. DARPA ve Skorsky’nin, 160 milyon dolar harcadığı projeyi sene sonuna kadar bitirmesi bekleniyor.

Skorsky ile DARPA’nın, Kokpit İçi Otomasyon Sistemi olarak adlandırılan ortak programında helikopterlerin insansız uçurulmasına yönelik ilk testler yapıldı.

Skorsky Innovation Direktörü Igor Cherepinsky, sanal bölgeda düzenlediği basın toplantısında, UH-60 Alfa Black Hawk helikopterinin 5 ve 7 Şubat tarihlerinde iki defa pilotsuz uçuş gerçekleştirdiğini kaydetti.

Daha önceki testlerde her ihtimale karşı helikopterde bir pilot bulunduğunu ifade eden Cherepinsky, “Helikopterde 210 Switch diye bir anahtar var. Buraya helikopterdeki şahıs adedi giriliyor. Oraya sıfır şahıs diye girdik. Helikopter Kentucky’deki Fort Campbell üzerinden 30 dakika süresince insansız olarak uçtu.” ifadelerini kullandı.

Cherepinsky, ikinci uçuşun ise daha kısa sürdüğünü anlattı.

Helikopterin, kalkış evveli kontrolleri ve kalkış sürecini kendi başına tamamladığını açıklayan Cherepinsky, yoğun hava trafiği ve komplike sahalardaki hallere cevap vermesi amacıyla bir simülasyonla helikoptere New York şehrindeki gökdelenlerin arasında uçuyormuş gibi bir bölge tasvir edildiğini kaydetti.

Cherepinsky, helikopterin Manhattan’daki gökdelenlerin arasında güvenilir bir şekilde uçuş icra ettikten sonra indiğini aktardı.

DARPA ve Skorsky’nin, 160 milyon dolar harcadığı projeyi sene sonuna kadar bitirmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.