Kategoriler
Genel

1728 TL

15 Ocak Ayı  ardından emekli olan 1728 TL çok alır
15 Ocak Ayı  ardından emekli olacak bir polisin aylığı bin 728 TL, ikramiyesi 62 bin 299 TL çok olur. SSK’lı ve Bağkur’lular da ek gösterge artacağı amacıyla 1 Ocak Ayı  beklemeli.

Emeklilik dilekçesinin senesonunda ya da senebaşında verilmesi bağlanacak aylık adedinı değiştirir. Bu sene emeklilik dilekçesinin süreyi hususu ile ilgili memurlara özel bir hal da var. Ek gösterge senebaşında döneme gireceği amacıyla memurların emeklilik dilekçesi amacıyla 15 Ocak Ayı  2023’ü beklemeleri aylık adedinı artıracaktır. SSK ve Bağkur’lular amacıyla ise büyüme ve enflasyon rakamları dilekçenin doğru vaktini belirliyor.

Bir çalışanın yaş, sigortalılık vakti ve prim ödeme gün adedi şartlarını sağladığında emekliliğe hak kazanır. SSK’lılar bu şartları sağladıklarında işyerlerinden istifa ederler, çıkışları yapılır ve SGK’ya emeklilik dilekçesini verirler. Memurlar ise emeklilik amacıyla lüzumlu şartları sağladıklarında vazife gerçekleştirdikleri kamu kurumuna başvururlar. Memurların emeklilik müracaatı vazife gerçekleştirdikleri kamu kurumu yönünden yapılır, aylık SGK yönünden bağlanır.

Ek gösterge etkisi
Akşam Gazetesinden Okan Güray Bülbül’ün haberine göre, SSK’lılarla memurlar amacıyla senesonu ve senebaşı kavramları birbirinden farklı. SSK’lılar amacıyla senebaşı 1 Ocak Ayı . Memurlar amacıyla ise 15 Ocak Ayı  Memurların emekli ikramiye ve aylıklarının hesabında 14 Ocak Ayı 2023’e kadar 2022 senesi, 15 Ocak Ayı  ve ardından ise 2023 senesi parametreleri kullanılıyor. Ek gösterge düzenlemesi de 15 Ocak Ayı  2023 itibarıyla devrede olacak. Memurların emekli aylıkları ve vazife aylıkları ayın 15’i itibarıyla hesaplandığı ve senebaşı 15 Ocak Ayı  bulunduğu amacıyla yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak Ayı A2023’te yapılacak. 15 Ocak Ayı  2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek.

Polisin 1728 lira artar
Öte yandan 14 Ocak Ayı  2023 ve evvel dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği amacıyla zorunlu hallar dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde yarar var. Mesela ek gösterge alacak bir polisin 2023 senesindaki emekli aylığı 1728 TL, emekli ikramiyesi ise 62 bin 299 TL daha çok olacak. Yüksek öğrenim mezunu hemşirede ise aylık farkı 1946 TL, ikramiye farkı ise 70 bin 210 TL’yi bulacak. Bu amaçla ek gösterge kapsamındaki memurların zaruriyet söz hususu olmadıkça 15 Ocak Ayı  evvel emekliye ayrılmamaları avantajlarına olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir