Kategoriler
Genel

18 AYI ZİRVESİ

Altın 18 ayın zirvesine çok yaklaştı!
3 gündür yükselerek 2 bin doları aşan altın bugün düşüşe geçti yalnız 18 ayın zirvesine yakın seyrediyor.

 

Altın fiyatları Rusya’nın Ukrayna’yı iş’gali ve enflasyon en’dişeleriyle 3 günlük ralliyle 2 bin doları görmesinin sonrası düşüşe geçti.

Külçe altın bu ay güvenilir liman alımlarıyla yüzde 4’ün üstünde yükselerek 18 ayın en yüksek oranına ulaştı. Rusya’ya yönelik yaptırımlarla beraber arz en’dişelerinin yükselmesi petrol, buğday, nikel gibi çoğu emtiada sert yükselişlere namacıyla oldu.

Goldman fiyat tahminini yükseltti
Goldman Sachs Group yatırımcıların ve Merkez Bankalarının jeopolitik tehlikelere bağlı olarak yükselen altın isteği namacıylaiyle 3 aylık altın fiyatı tahminini 1,950 dolardan 2,300 dolara yükseltti.

Oanda Kıdemli Pazar Analisti Edward Moya emtia fiyatlarında ve büyüme beklentilerinde çok çok belirsizlik bulunduğu amacıyla sav’aşta bir uzlaşı imkan kadar altın fiyatlarının destek bulacağını belirtti.

Spot altının ons fiyatı dün 2,002.59 dolar ile Ağustos 2020’den beri en yüksek seviyeyi görmesinin sonrası bugün yüzde 0.5 düşüşle 1.,987.31 dolarda seyrediyor. Paladyum da dün bütün zamanların zirvesini görürken bugün hafif geriledi. Rusya küresel paladyum üretiminin aşağı yukarı yüzde 40’ını gerçekleştiriyor. Gümüş de bugün düşerken platin ise yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir