Kategoriler
Genel

kızılelma

Türkiye’de heyecanlı bekleyiş! İşte KIZILELMA’nın vu’rucu gücü
KIZILELMA Bayraktar MİUS amacıyla heyecanlı bekleyiş sürüyor. Taşıyacağı mühim’matlar, yüksek sürati ve aerohareketli özelliklerinin yanısıra platformun en kıymetli gücünün suni zeka olacağına değinen uzmanlar, muharebe konseptleri amacıyla TSK’yı işaret ediyor.

KIZILELMA’nın asıl vu’rucu güçlerinden birinin çok daha derinlerde bulunduğuna değinen Kadir Doğan, ‘Platformun dikey kuyrukları ve önde tespit edilen kanard denilen yatay denetim yüzeyleri yardımıyla KIZILELMA agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Önleme, kaçınma ya da yakın muharebe manevralarını yapabilecek yenilikçi bir platformdan konuşuyoruz dedi


Baykar Sav’unma’nın Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) üstünde çalıştığı tanınan bir konuydu. Fakat projenin bu denli süratli bir şekilde ete kemiğe bürünmesi sürpriz yaşattı. Çünkü MİUS projesi gerçekte de dünyada çok az sayıda ülkenin yapabileceği, pek de örneği olmayan işlerden biri.

Fakat kısa sürede çok mühim ilerlemeler yaşandı. Şimdilik Akıncı’nın rüzgarı dinmeden 12 Mart’ta Selçuk Bayraktar “Üretim hattına 3 buçuk sene sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi” diyerek MİUS amacıyla kritik bir virajın dönüldüğü duyurdu.

Takvimler 27 Mart’ı gösterdiğinde ise Bayraktar kendi Twitter hesabından ‘Kanadını taktık’ mesajıyla KIZILELMA MİUS’un yeni bir fotoğrafını paylaştı.

Selçuk Bayraktar’ın “12 senesi aşkın süredir hayalini kuruyoruz” dediği KIZILELMA MİUS’un 2023 senesinde ilk uçuşunu yapması bekleniyor. Peki, KIZILELMA’nın sahalara çıkışı ne manaya geliyor?
[Bayraktar MİUS’un üretim hattındaki ilk fotoğrafı.]
BU DENLİ HIZLI İLERLENMESİ ŞAŞIRTICI
TRT Haber’e değerlendirmelerde tespit edilen'<unma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan da projedeki süratli gelişmeye ilgi çekiyor. Bunda Baykar Sav’unma’nın kuruluşundan itibaren sürdürdüğü hareketli yapının etkisinin büyük bulunduğunu söylüyor. Yine de ses altı ve ses süratina yakın süratlerde uçması beklenilen bir platformun böylesine acele bir şekilde meydana çıkmasının muazzam bulunduğu görüşünü paylaşıyor.

“Tabii projenin zorluğunu düşündüğümüzde çıktıları görmek amacıyla aceleci olmamak gerekiyor” diyor Doğan ve uygulamanın önünde çok uzun bir yol bulunduğunun altını çiziyor.

AGRESİF MANEVRA KABİLİYETLERİ OLACAK
KIZILELMA’nın 1,5 tona yakın mühimmat ve yararlı yük kapasitesi olacak. Hava-Hava, Hava-Yer akıllı fü’zeleri ve seyir fü’zeleri taşıyabilecek. TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilecek. Gelecek dönemlerde üretilecek olan serilerin ses süratinın üzerine çıkacağını biliyoruz.

Bu ve benzer özelliklerinin yanı sıra gerçekte KIZILELMA’nın asıl vurucu güçlerinden birinin çok daha derinlerde bulunduğuna değiniyor Kadir Doğan…

Platformun dikey kuyrukları ve önde tespit edilen kanard denilen yatay denetim yüzeylerine işaret ediyor ve “Bu denetim yüzeyleri yardımıyla KIZILELMA agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Önleme, kaçınma ya da yakın muharebe manevralarını yapabilecek yenilikçi bir platformdan konuşuyoruz. Tabi bütün şunlar sahip bulunduğu çok ilerlemiş suni zeka kabiliyeti yardımıyla otonom olarak yapabilecek” verisini paylaşıyor.

MUHAREBE KONSEPTLERİNDE TSK ÖNCÜ OLABİLİR
MİUS’un vazife tarifi ile alakalı çok geniş verilere sahip olmadığımızı bildiren Kadir Doğan, devam ediyor:

“Çeşitli infografiklerdeki detaylar ve Selçuk Bayraktar’ın yaptığı açıklamalar üstünden projeyi takip ediyoruz. Bu noktada Türk Sil’ahlı Kuv’vetleri’nin KIZILELMA’dan beklentisi mühim. Platformu kullanacak olan ve muharebe konseptlerini geliştirecek olan TSK. Bu noktada Baykar ve TSK arasında sıkı bir koordinasyon bulunduğunu düşünebiliriz.

Mevcut görünümde KIZILELMA’nın çok rollü bir insansız vasıta olacağını anlıyoruz. Pek muadiline rastlamadığımız şekilde aniden çok vazifeye uyarlanabilecek bir yapının hed’eflendiği görülüyor.

KIZILELMA amacıyla ‘insansız ve düşük görünürlüklü F-16’ tanımlaması da yapılıyor… Buradaki benzetme şunu ifade ediyor; ön dizayna bakıldığında radar dome’u görünüyor. Burada çok maksatlı bir AESA radar kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bu radar uçağın dizayn ve sürati da göze alındığında detaylı hava-hava vazifeleri amacıyla de kullanılacağını bize gösteriyor.

Ayrıca dahili olarak yani beden ortamında mühimmat taşıma kapasitesi ile kritik derin taarruz vazifelerinin icra edilmesi hedefleniyor. Bayraktar TB-2, ANKA, Akıncı ya da Aksungur’un yapabildiklerinin çok daha ötesinde bir taarruz kabiliyetinden bahsettiğimizin atını çizmek gerek.

KIZILELMA bütün şunları yapar iken istihbarat ve keşif hareketlerini de sürdürebilecek. Dolayısıyla platform insansız vasıtaların natural vazifiyeti durumuna gelen keşif ve istihbarat faaliyetini kritik ope’rasyonlar icra eder iken de sürdürebilir. Ki bu çok kıymetli bir kazanım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir