Kategoriler
Genel

250 MİLYON

Bilecik’e 250 milyon dolarlık yatırım
Bilecik’in Söğüt ilçesine 250 milyon dolarlık yatırım yaparak seramik fabrikası kurulacak.

İlçede kurulan Organize Sanayi Bölgesi’nin büyük alanını alan vakıf, 3 ayrı fabrika amacıyla butona bastı.

İlk olarak vitrifiye fabrikası amacıyla kolları sıvayan Elginkan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Akçen, seramik makinesi yapan İtalyan bir firmanın yöneticileri ile Vali Kemal Kızılkaya’yı ziyaret etti.

Akçen ziyaret ardından AA muhabirine, Bilecik’in kendileri amacıyla özel bir yeri olduğunu söyledi.

“Bu devirde bu tür yatırım basit değil”
Bilecik’teki seramik hammaddesi yapan fabrikaları olduğunu hatırlatan Gaye Akçen, “Niye vitrifiye ve karo seramik olmasın dedik. Biz burada vitrifiye ve karo seramiği beraber gerçekleştirmek amacıyla büyük bir arsa aldık. Burada en az 2 bin 500’e yakın insan çalışacak. Buranın yatırımı 250 milyon dolar gibi bir rakam tutuyor. Bu devirde basit değil. Bazı maniler çıktı. 2 yıl OSB’nin alt yapısını bekledik. 15 Temmuz vuruş girişimi yaşandı. Bundan ötürü gecikti. Bizim de tabii gecikmemizin birtakım nedenleri vardı. Yönetim farklılığı oldu.” diye konuştu.

İtalya’da seramik makinelerini yapan bir firmanın yetkilileri ile beraber geldiklerini kaydeden Akçen, şu şekilde devam etti:

“Onlar da gördüler, arsanın üstüne çalışma yapılıyor. Önce bir idari bina yapıyoruz. Çünkü idari binayı gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Yabancı mühendisler de gelecek. Bu fabrikanın Türkiye’nin en büyük fabrikası olacağına inanıyorum. O şekilde de hazırladık. Sayın valimizle konuştuk. İdari binayı yapmaya anında başlıyoruz.”

Eylülün ikinci haftasında da vitrifiye fabrikasını yapacaklarını dile getiren Gaye Akçen, “Şu anda ona yoğun bir talep var. 2023 yılının sonucunda da İtalyan seramik makinesi yapan firmanın tüm makineleri gelecek. Makinelerin montajı 6 ay sürüyor. Her şey ona göre yapılacak. 2023’te makineler geliyor. 6 ay onların yerleşmesi sürüyor. 2024’ün başında açılmış olacak.” diye konuştu.

“İki fabrikayı anında yapacağız”
Vitrifiye alanı bittikten sonra gelecekte karo seramik alanına da geçeceklerini bildiren Akçen, “O da bayağı büyük bir fabrika olacak. Oraya yan yana 3 adet fabrika kuruyoruz. Üçüncüyü bakalım ne yapacağız ama biz binayı hazırlayalım. İki fabrikayı anında yapacağız. Birinci yapacağımız vitrifiye fabrikasında 800 ile bin 200 arasında şahıs çalışacak.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir