Kategoriler
Genel

ERDOĞAN’DAN MÜJDE

Türkiye’den tarihi adım! Başkan Erdoğan müjde diyerek duyurdu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan Türkiye’nin uzay atılımıyla alakalı mühim bir müjdeyi paylaştı.
umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Türkiye’yi uzay yarışında bir adım öne taşıyacak hamleyi tarih sunarak açıkladı.

 

BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLADI: İMECE UYDUSUNUN FIRLATILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU

Başkan Erdoğan açıklamasında, ”Bir müjdemiz de ülkemizi uzay yarışında bir adım daha öteye taşıyacak yerli ve milli imkanlarla geliştirip ürettiğimiz IMECE uydumuzun fırlatılış tarihiyle alakalı. Dünyanın dört bir yanından yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayacak İMECE izlenim uydumuzun uzay yolculuğu 15 Ocak Ayı Ayı 2023’te başlayacak. Haritalamadan tarım uygulamalarına kadar pek çok alandaki veri eksikliğini tamamlayacak uydumuzun şuandan hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


İMECE UYDUSUNUN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

Uydunun Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacını karşılamak üzere İMECE Altyapı Projesi’nde tasarlanan alt sistemlerle uzaya gönderilerek kritik uzay teknolojilerinde vatan dışı bağımlılığın en aza indirilmesi hedefleniyor.

Özellikle görüntüleme, haberleşme, uydu idare ekipmanı (uçuş bilgisayarı), elektrikli itki, güç ve yönelim tayin alt sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesiyle, vatan içi ve vatan dışı sektöründe yer alacak katma sayısal değeri yüksek ticari ekipmanlara sahip olunacak.
TÜBİTAK UZAY yönünden tasarlanan İMECE uydusunun senenin son çeyreğinde yer testlerini bitirmesi ve 15 Ocak Ayı Ayı 2023’te fırlatılması planlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir