Kategoriler
Genel

3600 EK GÖSTERGE

3600 ek gösterge zammında tarih netleşti! Kim, kaç lira alacak?
Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği 3600 ek göstergede son taslak hazırlandı. Müzakere edildikten sonra Meclis’e gönderilecek ve hangi unvanların hangi rakamı alacağı netleşecek.

Kamu çalışanlarının merakla beklediği 3600 Ek Gösterge çalışmasında sona gelindi. Alternatifli olarak hazırlanan çalışmalardan meydana gelen bir taslak metin meydana çıktı ve bu metin üstünden yapılacak müzakereler sonucunda hangi unvanların hangi ek gösterge rakamına çıkacağı meydana çıkmış olacak.


3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİYLE MAAŞ VE EMEKLİ İKRAMİYELERİ NASIL DEĞİŞİYOR?
Sabah’ın haberine göre, Ek gösterge çalışması ile polis, din vazifelisi, öğretmen ve hemşire dışında kalan diğer unvanların ek gösterge sayıları 500-750 arası artırılacak.


KİM NE KADAR ZAM ALACAK?
Genel müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, il müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü gibi belirleme edilen birtakım unvanlar, vazifein önemi ve hiyerarşik yapı öneme alınarak ek gösterge cetvelinde daha üst gruplara çıkarılacak.

Yardımcı hizmetler katagorisinde vazife yapan kamu vazifelileri amacıyla eğitim hali da öneme alınarak ek gösterge rakamı üstünde çalışılıyor. Böylece yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmiş olacak.

Verilecek ek gösterge sayılarında senelere sunulan kademeli geçiş de bir diğer seçenek olarak gündemde duruyor.

Hem ek gösterge sayılarında hem de emekliliğe yansıtma oranlarında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ek gösterge konusundaki meydana çıkardığı sayılar Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin’e sunuldu.

Şimdi gözler Bakan Vedat Bilgin ile Memur-Sen arasında yapılacak görüşmeye çevrildi.

YÜRÜRLÜLÜK 2023’TE
Taslakta yer alan 4. maddeye göre ek gösterge farklılıklari 15 Ocak Ayı 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.Yine öğretmenlik meslek kanununda da bu tarih belirlenmişti.

Burada da bir eşitlik sağlanmış olacak. Hem de yansıtma seviyesi da müzakereler neticesinde belirlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir