Kategoriler
Genel

37 MİLYAR DOLAR

Bakan Ersoy: Türkiye, 37 milyar dolarla rekor kıracak
Bakan Ersoy, bu yıl turizm gelirinde Türkiye Cumhuriyeti rekoru kırılacağını ifade ederek “2019’da 34.5 milyar dolar olarak kırılmıştı, yine bir rekor kıracak Türkiye. 37 milyar dolar dedik; inşallah bunu yukarıya da çekeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda (TGA) medya mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Ersoy, turizmin ekonomi içersindeki yeri ile ülkemize olan katkısını anlattığı toplantıda, TGA’nın strateji ve amaçlarıyla alakalı de sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasına TGA’nın kurulma amacını anlatarak başlayan Bakan Ersoy, “TGA, Türkiye’nin yaşadığı yere bakacak olursanız, hem coğrafi konumu hem de içersinde varbulunduğu jeopolitik bölge nedeniyle kuruldu. Geçmişte krizler vardı, bubugünümüzde de k’rizler var, maalesef ileride de olacak. Durum bu tür ise sizin yapmanız gereken şey buna hazırlıklı duruma gelmek. Geçmiş ve ileriki k’rizler diye bakacak olursak, 2018’de vazifeye geldik. 2019’da Thomas Cook k’riziyle başladık. Dünyanın kurulan ilk büyük tur operatörü hareketlerini durdurma kararı aldı. O vakit da iddialarda bulunulmuştu, çok büyük kayıplar olacak. Türkiye amacıyla de dünya içersinde. Koltuk k’rizi yaşanacaktı, bilhassa İngiltere’den gelen yolcular sekteye uğrayacak denildi. Biz bu k’rizi hiç hissettirmeden, hem iptal edilen koltukların yerine birkaç ay içersinde yenisini koymuştuk hem de büyüme planı kapsamında çok koltuk koymuştuk. Türkiye krizi en süratli şekilde yöneten, hiç hissettirmeden geçtiğimiz ülke olmuştu” dedi.

“K’RİZLER GEÇMİŞTE DE VAR, GÜNÜMÜZDE DE VAR, GELECEKTE DE OLACAK”

Piyasa detaylılığıni ne kadar başarırsanız, sektörünüz o kadar k’rize karşı, virüse karşı bağışıklı duruma geliyor diyen Ersoy, “Tam Thomas Cook k’rizi bitiyor, iyi bir sezona başlıyoruz derken pandemi başladı dünya genelinde. Artık sektördeki krizler, Türkiye coğrafyasıyla sınırlı olmaktan çıktı, global anlamda, küresel k’rizlerle karşı karşıya kalmaya başladı. Pandemi k’rizinden sonra da; pandemi bitiyor, seyahat kısıtlamaları bitiyor derken de Karadeniz’deki çatışma bölgeı oluştu. Bu krizler geçmişte de var, bubugünümüzde de var, maalesef ileride de olacak. K’riz bölgeında, sizin sektörünüzü krize karşı bağışıklı duruma getirmeniz gerekiyor. Bunu bağışıklı duruma getirmenin yolu da, aşısı da piyasa detaylılığınden geçiyor. Siz piyasa detaylılığıni ne kadar başarırsanız, sektörünüz o kadar k’rize karşı, v’irüse karşı, mümkün virüslere karşı bağışıklı duruma geliyor. Piyasa detaylılığı tanıtımla oluyor. Siz ne kadar çok ülkede yoğun tanıtım yaparsanız o kadar çok bilinirliliğiniz artıyor, ürün detaylılığıniz artıyor. Tanıtım nasıl oluyor? Bir strateji gerekiyor. 2018’de vazifeye geldiğimizde bir strateji açıklamıştık, o vakitler birtakım reaksiyonlar de almıştık. Sektörden gelen bakan olarak demiştik ki; sektör bugüne kadar hep devletten mantığıyla çalıştı, bundan sonra devletle birlikte stratejisine geçiyoruz. Artık devletten bir şey bekleyemeyeceğiz devletle birlikte biz de işin içersinde olacağız. O vakit daha güçlü yapılar oluşturacağız, daha etkili, daha süratli neticeler alacağız. Tüm bunlardan baktığımız vakit hep devletten değil, devletle birlikte piyasa detaylılığı ve tanıtım dediğiniz vakit geldiğimiz yer Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı.
“TGA KURULDUĞU HER ÜLKEDE BAŞARILI SONUÇLAR VERDİ”

TGA’ların kurulu bulunduğu ülkelerin turizmde en çok pasta payı olan ülkeler bulunduğunu bildiren Ersoy, “Bu Türkiye yönünden yeni keşfedilmiş bir şey mi? Hayır. Bu büyük k’rizlerden sonra yaratılmış bir yapı. TGA’ların kurulu bulunduğu ülkeler turizmde en çok pasta payı olan ülkeler ya da hak ettiğinden çok pasta payı alan ülkeler. O ülkeler baktığınızda ya turizm sayısal değeri çok yüksektir ya da olması gerekenden daha yüksektir. Yani TGA, kurulduğu her ülkede başarılı netice vermiş. Yeter ki siz doğru bir stratejiyle, doğru bir yapıyla kurun. 1919’da Birinci Dünya S’avaşı’ndan sonra İtalya’da kuruluyor ilk olarak. Sonra Almanya’da 2’nci Dünya S’avaşı’ndan sonra kuruluyor. Büyük k’rizlerden sonra turizmi, ekonomisine kazandırıp gelir elde etmek isteyen ekonomiler TGA kuruyor. Örneğin Almanya çok büyük bir turizm ülkesi değil ama çok ciddi turizm geliri var” diye konuştu.

TGA’nın turizme katkıları ve stratejilerinden bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, “TGA’yı kurmadan evvel strateji belirlerken dedik ki; ‘THY’nın uçtuğu bütün destinasyonlar piyasa olarak konumlandırarak piyasa detaylılığı yapacağız.’ Stratejilerimiz içersinde destinasyon ve tema markalarıyla ürün detaylılığı yaratmak, turizmi 81 ile yaymak, k’rizlere her vakit hazırlıklı olmak, turist miktarını artırmak, ortalama gecelik harcama tutarını artırmak, Türkiye’nin turizmde önder ülke olmasını sağlamak, tanıtımda takip eden değil edilen olmak var” dedi.

Bakan Ersoy, k’rizlere her vakit hazırlık olmak stratejisiyle 2019 senesi baz alındığında, pandemi ve Karadeniz’deki k’rizlere karşın turist adedi ve gelirde 2022’nin ilk 4 ayında Avrupa’daki rakiplere göre daha az kayıp yaşandığını belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir