Kategoriler
Genel

4 Türk kayıp

İtalya’da dün kaybolan helikopterde, Türkiye’de özel bir firma için çalışan 4 Türk’ün bulunduğu belirtildi. Eczacıbaşı Holding’ten yapılan açıklamada, ‘İtalya’ya fuar için giden 4 arkadaşımızın bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır’ denildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ‘İtalyan uzman ekiplerinin helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmekte’ açıklamasında bulundu.
AA muhabirinin, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Lucca kentine bağlı Capannori Tassignano havaalanından dün havalandıktan bir süre sonra radarda kaybolan Augusta Koala AW119 tipi helikopterdeki 7 kişiden 4’ünün Türkiye’den özel bir firmaya çalışan Türk vatandaşları olduğu kaydedildi.

Helikopterdeki Türklerin durumuyla alakalı Türkiye’nin Roma Büyükelçiliğinin, hem İtalyan makamları hem de Türk firmasının yetkilileriyle yakın temas halinde olduğu öğrenildi. Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin sınır kesiminde kaybolduğu belirtilen helikopteri arama çalışmalarına gece saatlerinde ara verilirken çalışmaların sabah saatlerinde yeniden başlaması bekleniyor. Helikopterde biri İtalyan pilot, 4’ü Türk ve ikisi Lübnanlı olmak üzere toplam 7 kişi bulunuyordu. Helikopterin, hijyen ve ev temizlik ürünlerini satan “Roto Cart” isimli bir firmanın müşterilerini fabrikaya taşıma hizmeti verdiği basına yansımıştı.

ECZACIBAŞI HOLDİNG: 4 ARKADAŞIMIZIN BİNDİKLERİ HELİKOPTERDEN HABER ALINAMAMAKTADIR
İtalya’da helikopterin radardan kaybolması üzerine araştırma başlatıldı. Eczacıbaşı Holding kayıp holdingte 4 çalışanının olduğunu açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzdan dört arkadaşımızın, Tissue Italy Network tarafından düzenlenen kağıt teknolojileri fuarı için bulundukları İtalya’da bir temizlik kağıdı üretim tesisine gitmek üzere bindikleri helikopterden haber alınamamaktadır. talyan pilot ile birlikte içinde 7 kişinin bulunduğu helikopterin, Lucca’dan Treviso’ya gitmek üzere havalandığı, ancak Modena civarında radardan kaybolduğu öğrenilmiştir. İtalyan makamları tarafından, kaybolan helikopterin arama çalışmalarının devam ettiği bildirilmiştir. Olayın duyulmasının ardından, başta Dışişleri Bakanlığımız ve İtalya’da görev yapan diplomatlarımız olmak üzere, İtalya’daki ilgili resmi ve sivil otoriteler ile temasa geçilerek, Türkiye ve İtalya’daki ekiplerimiz tarafından konu yakından takip edilmektedir. En kısa zamanda iyi haber almak dileği ve umuduyla kamuoyunun bilgilerine sunarız” denildi

SÖZCÜ BİLGİÇ: İTALYAN UZMAN EKİPLERİN HELİKOPTERİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, İtalya’da içinde 4 Türk vatandaşının da bulunduğu helikopterin radar temasının kesilmesi hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

Bilgiç, arama- kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “İtalya’nın Lucca kentinden havalanan ve içinde dört vatandaşımızın da bulunduğu bir helikopter ile dün radar teması kesilmiştir. İtalyan uzman ekiplerinin helikopteri arama kurtarma çalışmaları sürmektedir. Bu çalışmalar, Roma Büyükelçiliğimiz ve Milano Başkonsolosluğumuzca, İtalyan makamlarıyla temas halinde yerinde takip edilmektedir. Temennimiz, tüm yolculara ve mürettebata bir an önce sağ salim ulaşılmasıdır. Kamuoyumuz gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.