Kategoriler
Genel

42 RAFALE

42 Rafale tarzı muhabere uçağının alımı amacıyla Fransa ile uyu’şma imzaladılar
Fransa, Endonezya ile 42 Rafale muhabere uçağının satışı amacıyla uyu’şma imzaladı.

Fransa Sav’unma Bakanı Florence Parly, iki ülkenin imzaladığı uyu’şmayı Twitter hesabından, “Artık resmi, Endonezya 42 Rafale muhabere uçağı sipariş etti.” ifadeleriyle duyurdu.

Rafale muhabere uçaklarının yapımcısı Fransız Dassault Aviation şirketinden oluşturulan açıklamada, Endonezya’nın başkenti Jakarta’da oluşturulan törende, Parly, Endonezya Sav’unma Bakanı Prabowo Subianto, Dassault Yönetim Kurulu Başkanı Eric Trappier ile Tümgeneral Yusuf Jauhari’nin Endonezya’nın 42 son kuşak Rafale muhabere uçağının alımına dair uyu’şmayı imzaladığı belirtildi.

Açıklamada, bu alımın kusursuz anahtar teslimli bir sipariş olduğu, hava personelinin eğitimi, Endonezya hava üslerine lojistik destek ve 2 tam vazife simülatörü ile bir eğitim merkezini sahibi olan kapsamlı bir paketten oluştuğu aktarıldı.

Endonezya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Fadjar Prasetyo, 22 Aralık’ta vatanının Rusya’dan almayı planladığı SU-35 muhabere uçaklarından vazgeçtiğini, bunun yerine Fransız Rafale ya da Amerikan Boeing F15EX almayı değerlendirdiklerini duyurmuştu.

Fransa, daha evvel Birleşik Arap Emirlikleri’ne 80, Mısır’a 54, Katar’a 36, Yunanistan’a 24 ve Hindistan’a 36 Rafale tarzı muhabere uçağı satmıştı. Hırvatistan da ikinci el 12 Rafale muhabere uçağını satın alabilmek üzere sözleşme imzalamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir