Kategoriler
Genel

43 BİN 500 TL ZAM

Maaşlara 1450 TL, ikramiyeye 43 bin 500 TL zam geliyor! 3600 ek göstergede son durum
3600 ek göstergenin yaşama geçmesi ile milyonlarca memur ve emeklinin maaş, aylık ve ikramiyeleri artıracak. Ek göstergede 60 puanlık bir yansıtma seviyesi artışıyla brüt aylıkta ortalama aylıklar1450 lira zamlanacak. Bununla birlikte 30 sene çalışan bir memur emekli ikramiyesini 43 bin 500 lira çok alacak.


3600 ek gösterge düzenlemesiyle milyonlarca memur, emekli amacıyla ek göstergeye “yansıtma seviyesi” formülü ile artış alacak. 60 puanlık yansıtma seviyesi brüt maaşı 1450 lira artıracak. 30 senelik memurun ikramiyesi 43500 lira çok olacak. Göstergesi olmayan memur kalmayacak.

43 BİN 500 TL’LİK ARTIŞ OLACAK

Sabah’ın haberine göre, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul, hükümetle paylaştıkları çalışmaya göre ek göstergede 60 puanlık bir yansıtma seviyesi artışıyla brüt aylıkta ortalama 1450 lira artış olacağına ilgi çekerek, “Yansıtma seviyesi ek göstergede püf noktası. 30 sene çalışan bir memurun emekli ikramiyesi de 43 bin 500 lira artar” dedi.

Maaşlar en az yüzde 38 zamlanacak! İşte en düşük memur ve emekli maaş listesi
Maaşlar en az yüzde 38 zamlanacak! İşte en düşük memur ve emekli maaş listesi

HİZMET SINIFLARI DA YER ALACAK

Hükümet ve Memur-Sen’in doğrultu bulunduğu Ek Gösterge Komisyonu ek göstergeye dair çalışmalarını tamamladı. Çalışma ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, son düzenlemelerin yapıldığı ek gösterge meselesinin çözümünü bu ay sonu itibariyle tamamlayacaklarını açıkladı.

Ek gösterge kapsamında 3 milyon 175 bin kamu çalışanı bulunuyor. Ek gösterge dışında kalan personelle birlikte 4 milyon çalışan, 2 milyonun üstünde de emekli bulunuyor. Unvanlardaki dengesiz ek göstergeler düzeltilirken, yöneticiler, avukatlar, teknik hizmet, genel yönetim sınıfı, göstergesi olmayan personel de öneme alınacak. Kariyer mesleklere 600-800 puan eklenecek, şube müdürleri, daire başkanları hiyerarşiye göre gösterge alacak. Ek göstergenin 2200’den 3600’e artması halinde ikramiye, emekli aylıkları aşağı yukarı yüzde 25 artacak.

YÜZDE 50’SİNİN GÖSTERGESİ YOK

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tombul, ek gösterge konusu ile alakalı Bakanlıkla paylaştıkları çalışmayı, gelinen son noktayı SABAH’a değerlendirdi. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlerin ek göstergelerinin senebaşı itibariyle 3600 ek göstergenin verildiğini hatırlatan Tombul, “P’olisler, hemşireler, din görevlilerine yönelik ek gösterge düzenlemesi yapılacak. Ek gösterge ‘derece, kadro ve sınıf’ olmak üzere üç ayak üstüne oturuyor. Din görevlisi, sağlıkçılardan dört senelik yüksekokulu mezunu olan (örneğin ilahiyat mezunu olan) 3000 ek gösterge alıyor.

Hemşirelikte de bu var. Bunun hatalı bulunduğunu söylüyoruz. Emeklileri okutamazsınız. Bugün 2200 ek gösterge 3000 arasında fark çok büyük değildi. Bunlardan biri 2200 biri 3600 olursa büyük fark oluşur. Bugün hiç gösterge almayan yardımcı hizmetler var. Düşük göstergeliler, hiç göstergesi olmayanlar emeklilerin yüzde 50’sini oluşturuyor. Bunların emekli aylıklarının düzeltilmesi amacıyla ek gösterge verilmeli. Düşük göstergelilerin yansıtma seviyesinı bir nebze çoğaltmak gerekiyor” dedi.

YANSITMA ORANI PÜF NOKTASI

Yansıtma seviyesinın ek göstergede püf noktası bulunduğunu altını çizen Başkan Yardımcısı Tombul, “Sorunun çözümü amacıyla 2000-3000 ek gösterge, 3000-3600 ek gösterge arasında yansıtma seviyesi koyulması gerekiyor. Kadro, hiyerarşik yapıda fark olsun, 3600 ek gösterge alan mühendis, daire başkanlarına hak kayıbı olmasın. Bunların ek gösterge, yansıtma oranlarında artıralım. Gruplar arasında hiyerarşi olsun fahiş ücret artışı olmasın. Bu çalışmamızı Memur-Sen olarak Bakanlığa sunduk. Mevcutta 2200 ile 3600’a kadar ek göstergeler yüzde 85’i emekli maaşına yansıtılıyor. 3600 ek göstergeyi aldığında birinci dereceye yüzde 145’e çıkacak ücreti. Maaşta 90 lira artış olur.

MAAŞTAKİ ARTIŞ 1450 TL’Yİ BULACAK

Devlet memurunun emekli aylığındaki artış brüt 1450 lirayı bulur. Ben 37 senelik memurun emekli aylığıma yansıması 53 bin liraya ulaşır. Ek göstergesi yükseldiği durumda emekli maaşı ve ikramiyesi değişmeyenlerle alakalı tazminat yansıtma oranları yükseltilerek bu sağlanabilir. Herkesi memnun etme yolu hem ek göstergelerden hem de tazminat yansıtma oranlarından ayarlama yapılarak her bireyin emekli maaşı ve ikramiyesi yükseltilebilir ve beklenti karşılanabilir” değerlendirmesini yaptı.

YENİ SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Hem hükümet hem de 11 hizmet sendikası ek göstergeye dair değişik çalışmalar yaptı. Yeni sistemle görevin önemi, mesuliyet düzeyi, kadro unvanı öneme alınarak bütüncül bir yaklaşım meydana konulacak. Kamu çalışanlarının ek göstergelerinde 500-800 puan artış sağlanacak.

Genel müdür yardımcısı, genel sekreter yardımcısı, daire başkanları gibi detaylı unvanlar üst gruplara yükseltilecek. Ek gösterge düzenlemesinin emekliliğe yansıtma oranları netleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir