Kategoriler
Genel

5 BELİRTİ

Bu 5 sendromye ilgi! Mide k’anseri olabilirsiniz
Mide k’anserine yakalananlar genellikle hekime hazımsızlık şikâyetiyle gidiyor. Hastalığın başlangıcında sinsi ilerlediğini ifade eden eksperlar, mide k’anseri bulguları ile alakalı bilgi verdi.


Mide k’anseri dünyada k’ansere bağlı ö’lümlerde dördüncü sırada yer alıyor. Mide k’anseri bulgularınin başında ise hazımsızlık geliyor.
İHA’ya açıklamalarda tespit edilen Genel Cerrahi Eksperi Doç. Dr. Orçun Yalav, mide kanserinin çoklıkla ilk başlarda hazımsızlık bulunduğu fikir edinilen şikayetler ardından meydana çıktığını söyledi.
Yalav, hastalığın başlangıç safhalarında genellikle sendrom vermeden gelişen bu k’anser türünün ülkemizde en sık görülen ilk 5 k’anserden birisi bulunduğunu ve erkeklerde bayanlara göre daha çok rastlandığını söyledi.

#4
Foto – Bu sendromlara ilgi 1. İştahsızlık, kuvvetli mide ağrısı, erken doyma, bulantı, kusma.

Bu sendromlara ilgi 1. İştahsızlık, kuvvetli mide ağrısı, erken doyma, bulantı, kusma.

#5
Foto – 2. Diyete ve egzersize bağlı olmaksızın beklenmedik şekilde aşırı kilo kaybı.

2. Diyete ve egzersize bağlı olmaksızın beklenmedik şekilde aşırı kilo kaybı.

#6
Foto – 3. Yutma güçlüğü, besinlerin mideye geçişinde zorluk hissetme, takılma hissi.

3. Yutma güçlüğü, besinlerin mideye geçişinde zorluk hissetme, takılma hissi.

#7
Foto – 4. Kan kayıbına bağlı olarak meydana çıkan halsizlik, yorgunluk, kesiklik hissi, baş dönmesi, solukluk.

4. Kan kayıbına bağlı olarak meydana çıkan halsizlik, yorgunluk, kesiklik hissi, baş dönmesi, solukluk.

#8
Foto – 5. Siyah renkli dışkılama, k’anlı kusma. Mide ve karın bölgesinde ele gelen sertlik.

5. Siyah renkli dışkılama, k’anlı kusma. Mide ve karın bölgesinde ele gelen sertlik.

#9
Foto – Erken evrede başarı talihi artıyor Mide k’anserinin çoklıkla ilk başlarda hazımsızlık bulunduğu fikir edinilen şikayetler ardından meydana çıktığını kaydeden Doç. Dr. Yalav, bireyin alışık olmadığı, mideyle alakalı uzun süren şikayetleri bulunduğunda zaman kaybetmeden bir eksper hekime başvurmasının hayati ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

Erken evrede başarı talihi artıyor Mide k’anserinin çoklıkla ilk başlarda hazımsızlık bulunduğu fikir edinilen şikayetler ardından meydana çıktığını kaydeden Doç. Dr. Yalav, bireyin alışık olmadığı, mideyle alakalı uzun süren şikayetleri bulunduğunda zaman kaybetmeden bir eksper hekime başvurmasının hayati ehemmiyet taşıdığını v’urguladı.

#10
Foto – Laparoskopik cerrahi üstünlük sağlıyor Mide kanserinde tedavinin hastalığın evresine göre farklılık gösterdiğini izah eden Doç. Dr. Orçun Yalav, şunları kaydetti:

Laparoskopik cerrahi üstünlük sağlıyor Mide kanserinde tedavinin hastalığın evresine göre farklılık gösterdiğini izah eden Doç. Dr. Orçun Yalav, şunları kaydetti:

#11
Foto –

“Öncelikle doğru evrenin belirlenmesi büyük ehemmiyet taşır. Erken evre hastalıkta cerrahi tedavi evvellikli ve oran olarak daha basit iken ileri evre hastalıkta evvel kemoterapi tedavisi sonra ameliyat yapılması gerekebilir. Cerrahi araya girmek gerektiren hallerde ise bilhassa son senelerde giderek yükselen sıklıkta açık ameliyat yerine laparoskopik (kapalı) ameliyatlar sağladığı faydalar nedeniyle tercih edilir duruma gelmiştir. Laparoskopik yöntemle oluşturulan ameliyatlarda operasyon, bedene açılan çok ufak deliklerden yapıldığı amacıyla ameliyat ardından hissedilen ağrı hissi azdır. Hem de ameliyat izi çok ufaktür ve hasta çok kısa bir sürede ayağa kalkarak işine ve sosyal hayata dönebilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir