Kategoriler
Genel

50 GRAM ALTIN

Altını olan vatandaşlar dikkat! Bunu yapana 50 gram altın verilecek
Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak amacıyla detaylı adımlar atılıyor. Yeni sistemde 1 kilo altın getiren vatandaşlara 50 gram altın verilecek.

Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak amacıyla değişik sistemler girmeye devam ediyor. Son olarak tasarlanan yeni sistem ile beraber 1 kilo altını sisteme dahil eden vatandaşa toplamda 50 gram altın verilecek.

Yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak amacıyla kolları sıvayan Ahlatcı Metal Rafineri A.Ş., Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası işbirliğiyle Altın Toplama Tasarrufu Modeli’ni (ATOM) geliştirdi.

Çifte kazanç
ATOM sisteminde altınlarını değerlendiren tasarruf sahibinin, iki kazancı olacak. Buna göre vatandaşın ilk kazancı, altınını sisteme teslim eder iken oluşacak. Kuyumcuların ‘işçilik maliyeti’ diyerek yaptığı ve yüzde 8’lere varan kesintiler ATOM sisteminde en aza indirgenecek. Ahlatcı’nın verilen artı milyemler; 14 ve 18 ayar altın teslimlerinde 20 puana kadar çıkacak.

50 gram altın
İkinci kazanç ise Merkez Bankası ve Ahlatcı’nın vereceği nemalar olacak. 1 kilo altını sistemde değerlendiren vatandaşa 30 gramı Merkez Bankası’ndan, 20 gram da Ahlatcı’dan olmak üzere toplam 50 gram altın kazanacak. Tasarruf sahibi, teslim ettiği altınların karşılığı olan parayı, TL mevduatı olarak bankada tuttuğunda ise yüzde 17 nema alacak.

Hedef 100 ton altın
Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, altınları direkt Merkez Bankası’nı aktaracaklarını vurguladı. Hem vatandaşa hem de Türkiye’ye yarar sağlayacak bir sistem geliştirdiklerini izah eden Ahlatcı, “H’edefimiz 100 ton altını sisteme kazandırmak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir