Kategoriler
Genel

50 MİLYAR DOLAR

50 milyar dolarlık rezerv! Dünya Türkiye’nin peşine düştü
Dünyada bir tek Türkiye’den çıkarılan diaspor kristali, yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Kristalin 50 milyar dolarlık rezerve sahip bulunduğu ifade ediliyor.

Dünyada yalnızca Türkiye’de çıkarılan ve 50 milyar dolarlık rezervi bulunduğu ön görü edilen ‘Diaspor kristali’ küresel pazara açılıyor.

Türkiye’de 50 milyar dolarlık süs taşı rezervi çıkarılmayı bekliyor. Üstelik bu kıymetli taşlardan 3 türü, yalnızca Türkiye topraklarında bulunuyor. Diaspor kristali de, dünyada yalnızca Türkiye’de çıkarılan kıymetli taşlardan.

TRT Haber’in haberine göre; 9 değişik renk geçişiyle göz kamaştırıyor. Son senelerde mücevher pazarında pırlantaya seçenek olarak gösteriliyor. Diaspor kristali, dünyada yalnızca Muğla’nın Milas ilçesindeki madenden çıkarılıyor.

Sadece Türkiye’den çıkarılıyor
Diaspor kristali başka madenler gibi tonlarca çıkarılmıyor. Gram gram çıkarılıyor. Dünyada çok kıymetli bir maden. Her işçi taşın, çamurun içersinde diaspor kristalini bulmak amacıyla çalışıyor.

Madenden senede ortalama 750 kilogram diaspor kristali çıkarılıyor. Çıkarılan kristalin ise yüzde 2’si işlenebiliyor. Dünyada tanınan 300 kıymetli taştan biri olan diaspor kristali, son senelerde mücevher ve takı sektörünün ilgisini çekmeye başladı.

Elmastan 10 bin kat daha seyrek
Madenin sahibi Murat Akgün, “Elmas kadar kıymetli değil ama amacımız bu. Elmastan 10 bin kat daha seyrek bir tek Ocaktan çıkıyor. Elmas 5 kıtadan çıkıyor. Türkiye’de ve dünyada istediğimiz değerde değil. Bizim de amacımız bunu dünyaya tanıtmak her gelen turiste bir adet aldırmak ilaveten Türk insanının da bunu tanıması ve takması” diye konuştu.

Diaspor kristalinin fiyatı, karatı, süslemesi ve işlemesine göre 100 bin dolara kadar alıcı buluyor. Hindistan, diaspor kristalinin en çok ihraç edildiği ülke konumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir