Kategoriler
Genel

50 MİLYAR DOLAR

Türkiye 50 milyar dolar amacıyla gün sayıyor! Sona gelindi
İlk ünitesi 2023 senesinde döneme alıncak olan “Akkuyu Nükleer Güç Santrali”nin inşasında son viraja girildi.

Türkiye’nin ilk n’ükleer kuvveti olacak olan Akkuyu nükleer güç enerji santrali, Mersin’in Gülnar eyaletinde inşa ediliyor. İlk ünitesi 2023’te döneme girecek santral, tek başına Ankara ve İzmir’in toplam elektrik talebini, İstanbul’un ise elektrik talebinin yüzde 90’ını karşılayabilecek.

Cumhuriyet tarihinin tek kalemdeki en büyük yatırımı olan Akkuyu Nükleer Güç Enerji Santrali, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak, ülkenin kuvvetine güç katacak.

Türkiye’nin ilk n’ükleer güç santralinin inşası planlandığı gibi adım adım ilerliyor. 4 reaktörden meydana gelen tesiste, her bir reaktör bin 200 megavat olacak.

Toplam kurulum kuvveti ise 4 bin 800 megavat olan santral, tam kapasite döneme girdiğinde senede aşağı yukarı 35 milyar kilovatsaat elektrik üretebilecek.

Santral 9 ş’iddetinde d’epreme sağlam
Mersin’in Gülnar eyaletinde 2018’de esası atılan santralde, ilk reaktör Cumhuriyetin 100’üncü senesinde döneme girecek. İkinci, üçüncü ve dördüncü üniteler de birer sene arayla hizmette olacak.

D’eprem kuşağı dışında yer alan güvenilir bölümde inşa edilen santral, 9 ş’iddetinde d’epreme sağlam olarak tasarlanıyor. Sıfır emisyonla etrafa z’ararlı sera gazı salınımı yapılmadan, kesintisiz elektrik üretilebilecek.

4 bin şahıs amacıyla istihdam sağlanacak
Şantiye sahasında 25 binden çok şahıs çalışıyor. Çalışanların yüzde 80’i Türk.
Başta n’ükleer enerji, inşaat, elektrik elektronik olmak üzere 600’ü aşkın Türk mühendis burada ter döküyor.

Akkuyu, yerli teknoloji ve üretim kapasitesinin gelişmesi adına da lider bir rol üstlenecek. Santral tam kapasite çalıştığında 4 bin şahıs istihdam edilecek.
Ülke ekonomisine katkısı ise 50 milyar dolar olacak.

Nükleer enerji dünyada süregelen olarak kullanılıyor
Dünyada nükleer enerji süregelen olarak kullanılıyor. 440 reaktör aktif olarak etkinlik gösteriyor. Küresel enerji talebinin aşağı yukarı yüzde 10’u bu santrallerden karşılanıyor.

Son dönemde Avrupa Birliği nükleer enerjinin yeşil yatırım olarak kabul edilmesini onayladı. Fransa ve İngiltere de iklim farklılığı h’edeflerini tutturmak amacıyla yeni n’ükleer santrallerin yapılacağını duyurdu.

Artan enerji talebinin karşılanması ve küresel emisyonların azaltılmasında n’ükleer mühim bir alternatif olarak tüm dünyanın önünde duruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir