Kategoriler
Genel

60 MİLYON DOLAR

Duyurdular! Günlük kayıpları 60 milyon dolar
Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkedeki mühim petrol üretim sahaları ile limanların kapatılmasının maliyetinin günlük 60 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, ülkedeki mühim petrol üretim sahaları ile limanların kapatılmasının maliyetinin günlük 60 milyon dolar olduğunu söyledi.

Dibeybe, Ulusal Birlik Hükümeti Bakanlar Kurulunun beşinci olağan toplantısına başkanlık etti.

Libya hükümetinin sosyal medya hesabından yayınlanan konuşmasında Dibeybe, petrol üretiminden gelen tüm gelirin Libya halkına ait olduğunu belirterek, “Maalesef ülkemizin günlük zararı 60 milyon dolar. ” ifadelerini kullandı.

Petrol üretim sahaları ve limanların kapatılmasıyla alakalı başsavcılıktan tahkîkat talebinde bulunduğunu açıklayan Dibeybe, emniyet birimlerine petrol sahalarında yaşanan problemlerin giderilmesi konusu ile alakalı talimat verdiğini açıkladı.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, 17-18 Nisan’da ülkenin güneyindeki “Fi” ve “Şerara” petrol sahaları ile doğudaki “Zeytuna” ve “Brega” limanlarında “mücbir sebep” ilan ederek üretimin ve ihracatın durduğunu duyurmuştu.


Günlük 300 bin varil ham petrol üretim kapasitesine sahip Şerara, Libya’nın en büyük petrol sahası olarak biliniyor. Fil Petrol Sahası’nda da günde aşağı yukarı 125 bin varil petrol üretiliyor.

Libya’nın petrol ihracatının yüzde 60’tan çoğu Brega, Ras Lanuf, Zeytuna ve Sidra limanlarından gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir