Kategoriler
Genel

7 GIDA

Kolesterole karşı koyan 7 gıda grubu
Damar ser’tliğinden kalp kri2zine kadar çoğu ciddi sağlık pro’blemine namacıyla olan yüksek kolesterol düzeylerini natural gıdalarle çözüme ulaştırmak mümkün.

Kolesterol, bedenin normal işleyişi amacıyla çok mühimdir. Kolesterol D vitamini ve hormonların sentezinde yer alır, hücre bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur, safra asitleri üretir ve k’an hücrelerini korur. Ama yalnızca normal miktarlarda bulunduğunda güvenlidir. Yüksek kolesterol cid’di kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir.

Kolesterol, lipid (yağ) kökenli bir maddedir ve çoklıkla insan bedeni yönünden üretilir. Kolesterolün bir miktarı da gıdalarle alınır ve ilaveten dışarıdan gelen maddeler sayesinde kolesterol seviyeleri düzenlenebilir.


Kolesterol kö’tü ve iyi olarak ikiye ayrılır. İyi kolesterol olarak adlandırılan HDL bedenin sağlıklı işleyişi amacıyla çok mühimdir, k’ötü kolesterol LDL ise zar’arlıdır, damarların duvarlarında birikir ve kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yüksek kolesterol seviyeleri yüksek bir kalp hastalığı riskidir.


Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) iyi kolesteroldür. Damarlarda plakların büyümesini yavaşlatan ve ateroskleroz (damar sertliği) süreçlerinin en’gellenmesini gerçekleştiren HDL’dir. Vücutta yeteri kadar iyi kolesterol olması sağlığa zar’ar vermez.


İyi kolesterol, kötü kolesterolün aksine çok iyi çözülür ve damarlarda kolesterol birikimine yol açmazlar. Fakat iyi kolesterol düşük seviyedeyse bu hormonal den’gesizliğe yol açar ve diğer sağlık pro’blemlerine namacıyla olabilir.


Kötü kolesterol, düşük yoğunluklu lipoproteinlerdir (LDL). Yüksek miktarda LDL, damarların duvarlarında kötü kolesterol birikmesine yol açarak, kalp ve damar hastalıkları teh’likesini mühim ölçüde artırır.

Kötü kolesterolü düşürmek amacıyla ipuçları Kandaki kolesterol seviyesi yaşa, cinsiyete ve diğer etkenlere bağlı olarak her insanda farklıdır. Aynı vakitte beden genelde kolesterol eksikliğini kendi kendisine giderir. Fakat aşırı kolesterolün temel olarak beslenme, hayat tipi ve kolesterol düşürücü ilaçlar sayesinde düzeltilmesi gerekir.

#
Kolesterol seviyelerini etkileyen mühim bir etken bağırsak florasıdır. Organik bileşikleri sentezleyen, dönüştüren ya da yok eden bağırsak florası, kolesterol metabolizmasında aktif olarak yer alır. Bu amaçla bağırsak florası bedentaki kolesterolün düzenlenmesi amacıyla en mühim organlarından biri olarak kabul edilir.


Kolesterolü düşürmek, sağlıklı bir hayat tipiyla mümkündür: – Si’gara gibi kötü bağım’lılıkları bırakın. – Günde 30 ila 60 dakika yürüyün, koşun ya da diğer fiziksel aktiviteler yapın.

– İdeal kiloda olun. Kolesterol amacıyla bel etrafı bilhassa mühimdir. Bel etrafı erkeklerde en çok 94 cm, kadınlarda ise 80 cm olmalıdır. – Sağlıklı beslenin ve kolesterol düşürücü bir diyet uygulayın Kötü kolesterolü artıran gıdalar Araştırmalar k’an kolesterolünde artışa namacıyla olan gıdaleri meydana çıkarmıştır. Kötü kolesterolü yükselten gıdalar genel olarak şunlardır: – İdeal kiloda olun. Kolesterol amacıyla bel etrafı bilhassa mühimdir. Bel etrafı erkeklerde en çok 94 cm, kadınlarda ise 80 cm olmalıdır. – Sağlıklı beslenin ve kolesterol düşürücü bir diyet uygulayın Kö’tü kolesterolü artıran gıdalar Araştırmalar k’an kolesterolünde artışa namacıyla olan gıdaleri meydana çıkarmıştır. Kö’tü kolesterolü yükselten gıdalar genel olarak şunlardır:

Kolesterolü düşüren gıdalar Kandaki yüksek kötü kolesterolü normale döndürmek amacıyla hem ilaçlı hem de ilaçsız yöntemleri aynı anda sahibi olan komplike terapi kullanılır. Beslenme çok mühimdir. İşte kolesterolü düşüren gıda grupları.

Omega 3 Sağlıklı bir yağ olarak kabul edilen omega 3 kullanımının kalp ve damarların çalışması üstünde olumlu bir etkileri vardır. Ana kaynakları deniz ürünleri ve yağlı deniz balıklarıdır. Orkinos, somon, sardalya gibi yağlı deniz balıklarında iyi miktarda bulunur. Balıkları fırında ya da ızgarada pişirmek ve bilhassa derin yağda kızartmayı tamamiyle reddetmek daha iyidir. Omega 3 ilaveten ceviz ve keten tohumu gibi bitkisel gıdalarda de bulunur.

Diyet Lifi Sindirim düzeneğinin çalışmasını ve makul kolesterol üretimini organize eden bir diğer yararlı bileşende diyet lifidir. Lif, bağırsak duvarlarını kusursuz bir şekilde temizler ve kolesterol emilimini engeller.

Kepekli tahıl ürünleri (tam tahıllar), yulaf ezmesi, karabuğday, baklagiller ve detaylı meyve ve sebzelerde iyi miktarda lif bulunur.

Meyveler Damar sağlığını ve kolesterol seviyelerini normalleştirmeye yardımcı olan polifinoller yönünden varlıklı birtakım meyveler vardır.

Kiraz, kayısı, şeftali ve erikler bu meyvelerden birtakımlarıdır.

.

Kuru Yemişler En iyi bitkisel yağ kaynaklarından biri olarak kabul edilen kuru yemişler de kötü kolesterolü önleyebilirler. Fakat, kuru yemişlerin kalorilerinin çok yüksek bulunduğu unutulmamalıdır, bu amaçla sabahları yemek daha iyidir ve günde 30 gr’dan çok teüketilmemeleri önerilir.

Kolesterol düzeylerini normalleştirdiği tanınan kuru yemişler arasında ceviz, badem, fındık, fıstık ve çam fıstığı bulunur.

#
Baklagiller Sadece bitkisel protein kaynağı değil, aynı vakitte bitkisel kolesterol olarak da adlandırılabilirler. Hem de kolesterol emilimini azaltırlar ve antioksidan vazifiyeti görürler.

Soya fasulyesi, fasulye, nohut, barbunya gibi baklagiller beslenmeye kesinlikle dahil edilmelidirler.

Bitkisel Yağlar Bitkisel yağlar, kötü kolesterol civarını natural olarak azaltabilecekleri amacıyla hayvansal yağların konumunu alabilir.

Bitkisel ya da hayvansal rastgele bir yağın kalori bakımından çok yüksek bulunduğu unutulmamalıdır. Bu amaçla yağları yemekler amacıyla sos olarak kullanmak daha iyidir. Küçük miktarlar yardımcı olacaktır. Ayçiçeği, zeytin, keten tohumu ve avokado yağı sağlıklı bitkisel yağlardır.

Probiyotikler Probiyotikler insan bedeni, bağırsak florası ve sindirim düzeneğinin işleyişi üstünde yararlı bir tesire sahiptirler. Fazla kolesterolün emilimini azaltmaya yardımcı olurlar. Fermente süt ürünlerinde büyük miktarlarda bulunurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir