Kategoriler
Genel

90 BİN MEMUR

90 bin memur amacıyla ‘işten çıkarma’ emri verildi! Dev ekonomi şoka girdi, çıkamıyor

Enerji k’rizi ve yüksek enflasyon ile boğuşan İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, 90 bin memur amacıyla işten çıkarma emri verdi.
Enerji krizi ve yüksek enflasyonun etkileri altında kalan Avrupa’da, ekonomik toparlanma amacıyla yollar aranıyor. Bu ülkelerden İngiltere, on binlerce memuru işten atmayı planlıyor.

Perşembe günü kabinede bakanlara hitap eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, hükümet harcamalarını düşürmek amacıyla departman sasenearının mühim ölçüde azaltılmasını emretti. Basında çıkan haberlere göre, Başbakan, Whitehall’daki (Devlet binalarının bulunduğu cadde) beşte birine tekabül eden 90 bin memura kadar işten çıkarma planını anlattı.

Johnson, çalışan miktarını azaltmanın genel halka yardımcı olacak tasarruflar üreteceğini ileri sürdü.

’90 bin memuru işten çıkarın’ emri
Bakanlara bir ay içersinde departmanları amacıyla işten çıkarma teklifleri hazırlamalarını emreden Johnson, “Yaşam maliyetini azaltmak amacıyla hükümetin maliyetini düşürmemiz gerekiyor. Hükümetin vergi mükelleflerinden eskiden aldığı her pound, onların kendi öncelikleri, kendi ömürleri amacıyla harcayabilecekleri paradır.” dedi.

Financial Times’a konuşan bir hükümet sözcüsü, “Başbakan ve bakanlar, kamu hizmetinin halka hizmet etme ve hükümetin önceliklerinde ilerlemeyi sağlama hususu ile ilgili inanılmaz bir iş çıkardığı hususu ile ilgili netler. Ancak, ülke genelindeki insanlar ve işletmeler yükselen maliyetlerle karşı karşıya kaldığında, buna itiliyorlar.” dedi.

FT, İngiliz hükümetinin söz hususu işten çıkarmalarla, 3,5 milyar sterlin (4 milyar doların üzerinde) tasarruf sağlayacaktır.

Şok edecek i’kaz
Londra, ülkenin giderek yükselen hayat maliyeti k’rizini ele alabilmek amacıyla ekonomik büyümeye odaklanma sözü verdi.

Bu ay İngiltere Merkez Bankası, rekor civarda yüksek enflasyonun devam edeceğini beklediğini ve Britanyalıların tarihi bir şok yaşayacaklarını ifade ederek ciddi bir i’kaz yayımladı.

Merkez Bankası ayrıca, hayat maliyeti k’rizinin ekonomiyi bu sene resesyona sokabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir