Kategoriler
Genel

A400M FİLOSU

A400M filosu tamamlandı: Bunu başaran ilk ülke Türkiye oldu
Türkiye, A400M filosunun tamamlayarak mühim bir başarıya imza attı. Türkiye, A400M Projesi kapsamında filosunu tamamlayan ilk ülke oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanı Başkanı İsmail Demir, Türkiye’nin A400M filosunun tamamlandığını belirterek, “TSK’nın taktik ulaştırma görevleri amacıyla dizayn ve üretiminde ortak bulunduğumuz A400M Projesi kapsamında Hava Kuv’vetleri Komutanlığı amacıyla imal edilen 10’uncu ve son uçağımız da envantere girdi.” ifadelerini kullandı.

Demir, Twitter hesabından A400M filosuna dair şu açıklamayı paylaştı:

“A400M Filomuz tamamlandı. TSK’nın taktik ulaştırma görevleri amacıyla dizayn ve üretiminde ortak bulunduğumuz A400M Projesi kapsamında HvKK amacıyla imal edilen 10’uncu ve son uçağımız da envantere girdi. Hayırlı olsun.”

Konuya dair Cumhurbaşkanlığı Sav’unma Sanayii Başkanlığından da şu açıklama yapıldı:

“Hava Kuv’vetleri Komutanlığının taktik ulaştırma görevleri gereksinimi amacıyla ortak olunan A400M Projesi kapsamında Türkiye amacıyla imal edilen son uçak Kayseri’ye konuşlandı. Tasarım ve üretiminde TUSAŞ’ın yer aldığı, TEI’nin motor üretiminde alt yüklenici bulunduğu uçağımız, evvelkilere göre üst konfigürasyonda üretildi. A400M Ulaştırma Uçağı Projesi kapsamında Almanya (53), Belçika-Lux (8), Fransa (50), İngiltere (22), İspanya (27) ve Türkiye (10)’den meydana gelen konsorsiyum adına OCCAR ile AMSL Firması arasında imzalanan Sözleşme kapsamında bugüne kadar toplam 103 adet uçak teslimatı tamamlandı.”

Söz hususu uçağın konsorsiyum dışı ilk kullanıcısının Malezya Kraliyet Hava Kuv’vetleri bulunduğuna işaret edilen açıklamada, “2021 senesinde imzalanan sözleşme ile Kazakistan, A400M uçağının dokuzuncu kullanıcı ülkesi olarak 2 adet uçak siparişi verdi. A400M Uçağı Nihai Montaj Hattı Ağustos 2007’de açıldı. A400M Uçağı’nın nihai montaj hattından uçuş hattına verilme töreni 26 Haziran 2008 tarihinde İspanya’da gerçekleştirildi. A400M Uçağının ilk uçuşu 11 Aralık 2009 tarihinde gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Projenin Türkiye adına yürütücülüğünü SSB yaptığı hatırlatılan açıklamada, bunlar kaydedildi:

“Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), katılımcı ülkelerin (Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya) havacılık endüstrileri ile beraber uçağın dizayn ve üretiminde ülkelerin aldığı uçak miktarı oranında mesuliyet üstleniyor. TUSAŞ’ın yapısal komponentler ve sistemlerde iş payı bulunuyor. A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en mühim uçuş denetim yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) dizayn ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri yönünden gerçekleştiriliyor.

A400M uçağında AMSL firmasının alt yüklenicisi olan Euro Prop International (EPI) konsorsiyumu (Rolls-Royce, MTU, Snecma and ITP) yönünden geliştirilmiş orjinal turboprop bir motor olan TP400 motoru kullanılıyor. Motor hususu ile ilgili EPI’nin alt yüklenicileri arasında TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş. (TEI) de yer alıyor.

A400M Ulaştırma Uçağı Projesi kapsamında Türkiye’ye teslim edilen ilk uçak olan MSN009, 2014 senesinde envantere alındı. Airbus’ın Sevilla/İspanya tesislerinde yürütülen test faaliyetleri neticesinde 29 Mart 2022’de kabulü gerçekleşen onuncu ve son uçağımız MSN 118’in envantere alınması ile Konsorsiyumda ‘A400M Filosu’ tamamlanan ilk ülke Türkiye oldu.”

MSN 118 numaralı onuncu uçağın, proje kapsamında yeni konfigürasyon orantısında teslim edilen ilk uçak bulunduğu, daha evvel envantere alınmış olan başka uçaklara göre daha üst yeteneklere sahip bulunduğu vurgulanan açıklamada, “Sözleşme kapsamında daha evvel teslimatı tamamlanan A400M uçaklarımızın nihai konfigürasyona ulaştırılması adına yürütülen tedavi faaliyetleri Kayseri’de kurulan Retrofit Merkezi’nde sürdürülmekte olup bu kapsamda bugüne kadar 2 uçağımızın yetenek yükseltme (retrofit) etkinliği başarı ile tamamlandı.”

Açıklamada, Türk Hava Kuvvetlerinin gücüne güç katacak ve ülke sav’unmasına mühim katkılar sağlayacak onuncu uçağın, kabul test faaliyetlerinin tamamlanmasının sonrası Hava Kuv’vetleri uçuş ekibi yönünden 30 Martta Kayseri/Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komu’tanlığı’na konuşlandırıldığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir