Kategoriler
Genel

ABD AÇIKLADI

ABD adeta açıkladı: Soy’kırım
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Myanmar or’dusunun Arakanlı Müslümanlara karşı işlediği s’uçları ‘soykırım’ olarak tanıdıklarını açıkladı.

Blinken, Washington’da tespit edilen Holokost Müzesi’nde Arakan’da Myanmar or’dusunun Müslümanlara karşı işlediği s’uçlara dair açıklamalarda bulundu.

ABD’nin şu ana kadar Holokost’un yanı sıra 7 hadiyi daha soykırım olarak tanıdığını bildiren Blinken, “Bugün ise Myanmar or’dusunun Arakanlılara karşı işlediği so’ykırımı ve insanlığa karşı s’uçları da 8’inci s’oykırım olarak tanımladık.” diye konuştu.

Blinken, bu karara, geniş çaplı uluslararası teş’kilat ve sivil toplumun belge ve değerlendirmelerinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığının hazırladığı kapsamlı değerlendirmedeki meşru analizine dayanarak vardıklarını kaydetti.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK

Myanmar’ın Arakan ilçesinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çat’ışmalar çıkmış, olaylarda fazlası Müslüman binlerce şahıs kat’ledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri at’eşe verilmişti.

Arakan’daki sınır ka’rakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş vakitli sal’dırıları gerekçe gösteren Myanmar or’dusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şid’det eylemleri başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların adedi 900 bine ulaştı.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları teş’kilatleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şid’deti “etnik temizlik” ya da “s’oykırım” olarak adlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir