Kategoriler
Genel

ABD AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD açıklaması
Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında Roma’da oluşturulan görüşmede varılan mutabakat uyarınca, Türkiye-ABD Str’atejik Me’kanizması’nın Ankara’da başlatıldığını bildirdi.

Bakanlıktan oluşturulan Türkiye-ABD S’tratejik Mek’anizmasına yönelik ortak basın açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Biden arasında Roma’da 2021 Ekim ayında oluşturulan görüşmede varılan mu’tabakat uyarınca, Türkiye-ABD S’tratejik Mek’anizması 4 Nisan 2022 tarihinde Ankara’da başlatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Bu kapsamda Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland ile Ankara’da yaptıkları heyetler arası görüşmede, ekonomik ve s’avunma iş birliği, ter’örle mü’cadele, çevresel ve küresel meseleler dahil olmak üzere iki ülkenin ortak çıkarlarının varolduğu husus başlıklarının gözden geçirildiği belirti edilen açıklamada, “Türkiye ve ABD, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına dair ortak taah’hütlerini yinelemişlerdir. ABD, Türkiye’nin sav’aşa adil ve diplomatik bir çözüm bulunmasını basitleştirmek amacıyla sergilediği çabaları memnuniyetle karşılamıştır.” denildi.

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Marisa Lago’nun da S’tratejik Mek’anizmanın ekonomik ve ticari boyutundaki iş birliğini ilerletmek üzere 5-6 Nisan’da Ankara’yı ziyaret edeceği aktarılan açıklamada, Türkiye ve ABD’nin, S’tratejik Mek’anizma kapsamında Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıyı bu sene düzenlenmeyi hed’eflediği ifade edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir