Kategoriler
Genel

ABD ‘DEN HAMLE !

ABD’den ilgi çeken hamle! Zelenskiy’nin istediği uçaklara karşı Polonya’ya F-16 teklifi
ABD’nin, F-16’lar karşılığında Polonya’nın Ukrayna’ya Sovyet devresi muhabere uçaklarını temin etmesi hususu ile ilgili Varşova idaresi ile görüştüğü iddia edildi.

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre ABD idaresi, Polonya ile Ukrayna’ya muhabere uçakları temin etme hususu ile ilgili görüşmeler yürütüyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin dün ABD Kongre üyeleriyle yaptığı video konferans görüşmesinde “Acilen muhabere uçağına gereksinimiz var” yönündeki çağrısına karşılık vermek amacıyla ABD idaresi harekete geçti.

WSJ’ye hususyu değerlendiren Beyaz Saray yetkilileri, ABD’nin Polonya’ya belli sayıda F-16 verebileceği, buna karşılık da Varşova’nın Kiev’e Sovyet devresine ait muhabere uçaklarından temin edebileceğini belirtti.

Anlaşmanın ne şekilde uygulanacağı ve söz hususu uçakların Ukrayna’ya hangi yöntemlerle ulaştırılacağı gibi detayların halen çalışıldığını bildiren yetkililer, anlaşmanın sağlanması durumunda Kongre onayının da gerekeceğini yalnız Kongre’nin bu tür bir anlaşmaya onay vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Kongre üyeleri sıcak bakıyor
Zelenskiy ile görüşmenin sonrası Amerikan medyasına açıklamalar yapan çoğu Kongre delegesi ise Biden idaresinin Kiev’e muhabere uçağı sağlamasına destek olacaklarını vu’rguladı.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, “Bunun olabilmesi amacıyla elimden gelen her şeyi yapacağım.” ifadesini kullanırken Cumhuriyetçi senatörler de bu tür bir tasarıya destek olacaklarını belirtti.

Senato’da Demokratların 2 numaralı ismi Dick Durbin de yaptığı açıklamada, ellerindeki Sovyet devresi uçaklarını Ukrayna’ya af’fetmek isteyen Doğu Avrupa ülkelerine bu uçaklara karşılık Amerikan uçaklarının verilmesi planına tam destek olacaklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya muhabere uçağı temini hususu ile ilgili Polonya’da değerlendirmede bulunmuş ve bu husus üstünde müt’tefik ülkelerle görüştüklerini söylemişti.

Ukrayna idaresi daha önceki açıklamalarında ordudaki pilotların Sovyet devresine ait Mig-22 ve Su-25 gibi uçakları anında uçurabileceğini ve bu uçakların Polonya’nın da arasında varolduğu birtakım Doğu Avrupa ülkelerinde halen sahip olunan olduğunu dile getirmişti.

Zelenskiy, Ukrayna üstünde uçuşa ya’sak bölge talebinde de bulunmuş yalnız hem ABD hem de NATO “Rusya ile muhabere teh’likesini bulundurduğu amacıyla” bu talebe olumsuz karşılık vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir