Kategoriler
Genel

ABD’DEN UKRAYNA’YA

ABD’den Ukrayna’ya mühim’mat desteği
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya aralarında tan’ksavar ve uça’ksavar sil’ahların da varolduğu sav’unma ekip’manlarını ulaştıracaklarını bildirdi. Hem de Blinken, ABD’nin, Rus oligarkların yatları, özel jetleri ve başka bütün mal varlıklarını donduracağını ve ele geçireceğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanlığında, Ukrayna-Rusya sav’aşına dair değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin Ukrayna’ya her türlü sav’unma, güvenilirk, insani ve ekonomik yardımı sağladığını bildiren Blinken, “Ülkelerini yetenek ve kararlılıkla sav’unan Ukraynalı sav’aşçılara yardım amacıyla tan’ks’avar, uçaks’avar, ufak sil’ahlar ve cep’hanelerin de aralarında varolduğu sav’unma yardımını ulaştıracağız.” ifadesini kullandı.

Blinken, ABD’nin bugüne kadar aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus oligarkların varolduğu çoğu şahsa yaptırım kararı aldığını anımsatarak “ABD Adalet Bakanlığı, içeriğinde kurulan yeni vazife kuv’veti ile Rus oligarkların yatları, özel jetleri ve başka bütün mal varlıklarını donduracak ve bunlara el koyacak.” dedi.

– “SİVİL Ö’LÜMLER VE İNSANİ SONUÇLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK”
Rusya’nın sivilleri amaç aldığını ve on binlerce Ukraynalının sığınaklara girdiğini, yüz binlerce insanın ise komşu ülkelere sığınmak halinde kaldığını bildiren Blinken “Bu utanç verici. Sivil ö’lümler ve insani neticeler artmaya devam edecek.” diye konuştu.

Blinken, bu sav’aşın Rus halkından ziyade Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sav’aşı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Rus halkına mesajım şudur; biliyoruz sizler bu sav’aşın parçası değilsiniz. Siz de Ukraynalılar, Amerikalılar ya da dünyadaki başka insanlar gibi asli şeyler istiyorsunuz. İyi işler, temiz hava ve su, çocuklarınızı güvenilir mahallelerde yetiştirmek gibi, onların iyi okullara gitmesini sağlamak ve sizden daha iyi bir yaşama sahip olmasını istiyorsunuz. Başkan Putin’in bu kışkırtma olmaksızın başlattığı sav’aşı size bunlardan rastgele birini nasıl getirecek? Hayatlarınızı nasıl iyileştirecek?”

– BLİNKEN BELÇİKA, POLONYA, MOLDOVA VE BALTIK ÜLKELERİNE GİDİYOR
Yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’e gideceğini aktaran Blinken, orada NA’TO ve Avrupa Birliği (AB) liderleri ile bir araya geleceğini, daha sonra da yüz binlerce Ukraynalı mül’teciye ev sahipliği yapan Polonya’ya, Moldova’ya gideceğini kaydetti.

Blinken, Baltık ülkelerinden Letonya, Estonya ve Litvanya’ya gideceğini aktararak ABD’nin bütün NATO ortaklarına bağlı olduğunu ve NATO topraklarının her karışını koruyacaklarını yineledi.

ABD’den Kiev’e destek vermek üzere bölgeye gitmek isteyenlerle alakalı bir soruya cevap veren Blinken, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’ya ve halkına yardım etmek isteyenlerin sivil toplum kuruluşları üzerinden insani yardımda bulunabileceğini dile getirdi.

– BLİNKEN’DAN NÜK’LEER UYARISI
Putin’in vatanının nük’leer caydırıcılık güçlerini alarm oranına çıkarmasına da rea’ksiyon gösteren Blinken, “Nük’leer sil’ahlara dair kışkırtıcı söylemler sorumsuzluğun zirvesidir, teh’likelidir.” diye konuştu.

Blinken, ABD’nin kendi nük’leer alarm civarını değiştirmediğini kaydetti.

Rusya’ya diplomasi kapısının her vakit açık olduğunu bildiren Blinken, Rusya’nın değişik bir yol seçmesi halinde ABD’nin buna da hazırlıklı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir