Kategoriler
Genel

ABRAMS TAN’KI

Dikkat çeken anlaşma! 250 adet Abrams tan’kı satışı amacıyla onay çıktı
ABD, Polonya’ya 6 milyar dolar değerinde 250 Abrams tan’kının satışına onay verdi. Söz hususu anlaşmanın ABD ile Rusya arasındaki Ukrayna krizinin büyümeye devam ettiği süreçte yapılması da ilgi çekti.


ABD Sav’unma Emniyet İşbirliği Ajansından oluşturulan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığının 250 Abrams tan’kının Polonya’ya satışına onay verdiğini Kongre’ye bildirdiği kaydedildi. Açıklamada, 250 tankın yanı sıra alakalı ekipmanların da satışa dahil bulunduğu bildirildi.

İŞ BİRLİĞİ AÇIKLAMASI

ABD ile Rusya arasındaki Ukrayna krizinin büyümeye devam ettiği süreçte oluşturulan tank satışı ilgi çekerken, Polonya ziyaretinde satışı değerlendiren ABD Sav’unma Bakanı Lloyd Austin ise söz hususu satışın iki ülke arasındaki iş birliğini artıracağını ifade etti.

ABD Kongresi’nin 30 iş günü içersinde bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, idare satışın yapılmasına onay verdiği ülke ile satış paketinin içeriği amacıyla görüşmelere başlıyor.
Bu görüşmelerin sonucunda ABD, o ülkeye bir öneri mektubu sunuyor, önerie olumlu cevap aldığı takdirde de tedarik prosedürü gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir