Kategoriler
Genel

açıklama

Antalya’da dinlence yapma ve tesisleri araştırma fırsatı kabul eden bazı Afrika ülkelerinin büyükelçileri, Türk turizmine fanatik kaldı. Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hassan Kaisamba, “yalnız burada değil, Türkiye’nin genelinde bir Afrika sevgisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gayretli çalışmalarıyla da bunu daha iyi anladık” diye mevzuştu. Bir turizmcinin davetiyle yedi gün önce Antalya’ya gelen güney Afrika, Gana, Cezayir, Kamerun’un da aralarında olduğu 31 ülkenin büyükelçisi, turizm tesislerini inceleme fırsatı buldu.

Denizi, kumu, güneşi, lüks tesisleriyle öne çıkan Belek turizm Merkezi’nde yeni yapılan yatırımları, otelleri, villaları gezen büyükelçiler, sunulan turizm hizmetinden etkilendi. Bölgede üç günlük programa katılan büyükelçiler, Türkiye’ye daha fazla Afrikalı turistin gelmesi için otel yöneticileriyle iş birliği anlaşmaları yaptı. Cenup Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Majok Guandong, AA muhabirine, Türkiye’nin çok güzel bir gezim ülkesi ve insanoğluının misafirperver bulunduğunu söylemiş oldu.

Antalya’nın da dünyadaki en önemli turizm merkezlerinden biri olduğuna işaret eden Guandong, “Türk insanoğlununın Afrika’yı, Afrikalıları sevmiş olduğini biliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Afrika kıtasına yönelik çok güzel projeler yürütülüyor. Afrika Birliği ve Türkiye içinde önemli bir ortaklaşa iş var. Bunun daha da gelişmesi için çalışıyoruz” diye konuştu. Sierra Leone’nin Ankara Büyükelçisi Mohamed Hassan Kaisamba da Antalya’ya daha önce diplomasi forumu için geldiğini açıkladı.

Antalyalıların samimiyetine yakından tanıklık ettiğini anlatan Kaisamba, “yalnız burada değil, Türkiye’nin genelinde bir Afrika sevgisi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gayretli çalışmalarıyla da bunu daha iyi anladık. Ülkemdeki herkesi, Antalya’ya gelmelerini ve bu mükemmel yerleri görmelerini, güzel lezzetleri tatmalarını isterim. Bunun için çalışma yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba ise Antalya’ya gelen turist sayısına şaşırmış olduğunı ifade etti. Kentin turizmdeki kalitesinden, gücünden etkilendiğini vurgulayan Letsatsi-Duba, “İtiraf etmeliyim ki cenup Afrika’da çok azca birey Antalya’yı biliyor. Buraları görmüş oldukten sonra görevim, Antalya’yı halkıma anlatmak ve bu güzellikleri görmeleri için onları teşvik etmek olacak” dedi.

“Antalya’da ciddi bir gezim dersi aldım”
Uganda’nın Ankara Büyükelçisi Stephen Mubiru ise Antalya’da bulunmaktan ve tecrübeleri paylaşmaktan mutlu olduğunu kaydetti. Zimbabve’nin Ankara Büyükelçisi Alfred Mutiwazuka da turizmin bir şehri iyi mi geliştirdiğine şahit olduklarını vurguladı. Antalya’yı geçen yıl Kovid-19 salgınına rağmen 9 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini duyunca şaşırdığını ifade eden Mutiwazuka, “Zimbabve’de canlı bir gezim sektörü var sadece Antalya’da ciddi bir gezim dersi aldım ve bunu ülkemde aktarmak istiyorum. İyi bir turizm sektörünüz var ise ekonominizi de koruma altına alırsınız” diye mevzuştu.

“Dünyanın her bölgesinden gezgin ağırlamak istiyoruz”
Antalya Valisi Ersin Yazıcı da Afrika ülkelerinde de deniz, kum, güneş olduğunu sadece Antalya’nın turizmi dünyada en iyi icra eden şehirlerden bulunduğunu söyledi. Büyükelçilerin Antalya’daki gezim çalışmalarından etkilendiğini vurgulayan Yazıcı, “fanatik kaldıklarını ifade ettiler.

Bizler de ‘bu güzelliği ülkenizde duyurun’ dedik. Akdeniz çanağından bu kadar kaliteli hizmet üreten başka bir ülke yok. Dünyanın her bölgesinden turist ağırlamak istiyoruz” ifadesini kullandı. Büyükelçileri Antalya’ya çağrı eden turizmci iş insanı Hacı Osman Üçdan ise “Afrikalıların ikinci evinin Antalya olacağını” belirterek, yeni pazarlar yaratmak için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir