Kategoriler
Genel

açıklama

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde düzeltim ihtiyacını gösterdiğini ifade eden Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, “Türkiye stratejik partner ve bizim için çok önemli bir ülke, nüfuzu bulunuyor. (Arabuluculuğun) Faydalı olacağı yönünde değerlendirmemiz var” açıklamasını yaptı.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, geçen ay sonu konseyde Rusya’nın, “Ukrayna’ya atakları kınayan” tasarıyı veto etmesini anımsattı.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı ve söz konusu tasarıyı vetosunu kınadığını yineleyen Hayaşi, “Rusya’nın saldırganlığının uluslararası düzenin yeni bir çerçeveye ihtiyaç duyduğunu gösterdiğini” söyledi. Japon Bakan, konseyde haiz olduğu daimi üye sıfatıyla Rusya’nın uluslararası toplumun barış ve istikrarının korunmasında büyük sorumluluğunun bulunduğunu belirtti.

BM’nin reforme edilmesi ve konseyde sürekli üye pozisyonu için ülkesinin çabalayacağını kaydeden Hayaşi, üye ülkelerin karmaşa menfaatleri sebebiyle bu reformun basit olmayacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.