Kategoriler
Genel

açıklama

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte cep telefonu üstünden yaptığımız işlemler de arttı. Fakat telefonun sık tüketimi nedeniyle daha kısa sürelerde şarj gereksinimi duyuluyor. Telefonun bataryası yüzde 15’in üstünde dolu olmasına karşın şarja takanlar için ise flaş bir açıklama yapıldı.

Akıllı telefon kullanıcıların fazlası doğru batarya tüketimi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değil.TV100’ün haberine göre, Eskişehir’de yıllardır telefon tamiri yapan Devrim Tepeli bildirimde bulundu.

Tepeli yönünden uygulanan bildirimde, “Yüzde 50’iken ya da yüzde 80’iken ‘telefonum boş kalmasın’ diyerek gene şarja takıyorsanız, bataryanızı öldürüyorsunuz manasına gelir” ifadeleri kullanıldı. Tepeli açıklamalarında orijinal şarj aleti yerine 5 lira, 10 liraya satılan şarj aletlerinden kullanmanın telefon bataryasının ölmesine neden olan bir başka etkenlerinden biri olduğunu söyledi.

Telefonun şarja takması için standart yüzde 10. Bazı telefonlarda yüzde 15 oduğunu açıklamalarında bildiren Tepeli, “O yüzden tavsiyemiz telefonunuz ne vakit ‘şarj düşük’ diye ikaz veriyorsa o vakit şarja takın. Böyle olunca da hem telefonunuz hem de bataryanız sağlıklı kalacak. Yine şarj yüzde 95-100 iken şarjdan çıkartın. Çünkü doluyken gene şarjda kalması ya da bu şekilde kullanmaya devam ettirmesi gene zarara yol açar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir