Kategoriler
Genel

açıklama

Ukrayna dönüşü uçakta izahat icra eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “doğal gaz  ve elektrik faturaları” soruldu. Müjde durumunda ifadeler kullanan Erdoğan “Dünya enerji noktasında büyük bir darboğazda. Biz bu darboğazı öngördük ve kuvvetli, toplumsal devlet mantığıyla tedbirlerimizi aldık. Kademeli tarife de Türkiye’deki hanelerin yaklaşık elektrik tüketimleri hesaplanarak 150 kilovatsaat olarak belirlenmişti. Gelen talepler üstüne birinci aşama aylık 210 kilovatsaate çıkarıldı. Bundan sonraki süreçte de hepimiz vatandaşımızı dara, zora sokacak bir fiyat uygulamasını yapmayız.” dedi.

Ukrayna temasları tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gündeme ait mühim ifadeler kullanan Erdoğan’a “doğal gaz ve elektrik faturaları” soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tüm dünyada enerji maliyetlerinin artmasının bizde de bilhassa elektrik ve doğal gaz faturalarına bir yansıması oldu. Siz de vatandaştan gelen talep doğrultusunda elektrik fatura tarifelerinde kilovat oranını değiştirdiniz. Acaba vatandaşa, minik esnafa yansıyacak yeni bir düzen olabilir mi? Doğal gazda da benzer bir düzenleme olabilir mi?” şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

Biz organik gazda ve elektrikte aslına bakarsanız bu süreç içinde ciddi manada sübvansiyon yaptık. Avrupa ile mukayese edilmeyecek derecede bir sübvanse yaptık. Şuan Avrupa’nın en ucuz doğalgazı bizde. Geçen sene elektrik faturalarında yüzde 50, doğal gaz  faturalarında yüzde 75 oranında devlet olarak sübvansiyon sağladık. Tarifelere yansıtılmayan toplam sübvansiyon ücreti 100 milyar lirayı buldu. 2022 yılında da doğalgazın 4’te 3’ü hala sübvanse ediliyor. Dünya enerji noktasında büyük bir darboğazda. Biz bu darboğazı öngördük ve güçlü, toplumsal devlet mantığıyla tedbirlerimizi aldık. Kademeli tarife de Türkiye’deki hanelerin yaklaşık elektrik tüketimleri hesaplanarak 150 kilovatsaatolarak belirlenmişti. Gelen talepler üzerine birinci kademe aylık 210 kilovatsaate çıkarıldı. Bundan sonraki süreçte de bizler vatandaşımızı dara, zora sokacak bir fiyat uygulamasını yapmayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.