Kategoriler
Genel

açıklandı

Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik faturasını düşürmek isteyenlere rakamlar ve örnekler vererek tavsiyelerde bulunmuş oldu. Vatandaşlar elektrik faturalarını düşürmenin yollarını ararken, ‘tek zamanlı tarife’ ile ‘oldukça zamanlı tarife’ seçeneklerinden hangisinin avantajlı olduğu kafa karıştırıyor. Kağıt üzerinde ‘çok zamanlı tarife’ faturayı düşürmenin yolu şeklinde görünse de meğer reel hiç de öyle değilmiş. Elektrik Mühendisleri Odası, rakamlarla ve örneklerle elektrik faturasına tarifenin yansımasını gösterdi. Elektrik faturanızı düşürmek istiyorsanız hemen dediklerini yapmanızı tavsiye ederiz.

İşte Elektrik Mühendisleri Odası’ndan gelen öneri: Vatandaşlar elektrik faturalarının hesaplanmasında ‘tek zamanlı tarife’ veya ‘oldukça zamanlı tarife’ uygulamalarından birini tercih edebiliyor. Tüketim, tek zamanlı tarifede günün her saatinde aynı birim fiyat üstünden hesaplanırken oldukca zamanlı tarifede 06.00-17.00 (gündüz), 17.00-22.00 (puant) ve 22.00-06.00 (gece) saat aralıklarında üç ayrı ünite fiyat üstünden hesaplanıyor.

Hangi tarife daha avantajlı?
Şu anda vergilendirmeler hariç olmak üzere, tek zamanlı tarifede ilk kademe 112,43 kuruştan, ikinci aşama 167,85 kuruştan fiyatlandırılıyor. Çok zamanlı tarifede ise gündüz 170,02 kuruştan, puant tüketim 248,96 kuruştan, gece de 106,89 kuruştan hesaplanıyor. Vatandaşlar elektrik faturalarını düşürmenin yollarını ararken, bu tarifelerden hangisinin avantajlı olduğu tartışılıyor.

Vatandaşlara tek zamanlı tarife kullanmasını öneren Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şube Müdürü Ali Fuat Aydın “Çok zamanlı tarife, belli bir saat dilimi üzerinden fiyatlandırmaya imkân tanıdıkları olan bir tarife. Yoğun elektrik tüketilen saatler, 17.00-22.00 arası. Çok zamanlı tarifenin, bu aralığı pahalı, diğer dilimleri ucuz tutup albeni oluşturarak, vatandaşı saat 22.00’den sonra tüketime yöneltme amacı vardı fakat şu an o amacından sapmış görünüyor. Yeni tarifelerle artık fazlaca zamanlı tarife aboneleri, düşük kademeden faydalanamıyor. Gece tüketim de artık yüksek kademeden fiyatlandırılıyor” dedi.

Tek zamanlı önerisi
Tek zamanlı tarife ile çok zamanlı tarife arasında ciddi fiyat farkları oluştuğuna da dikkat çeken Aydın “Örneğin; tek zamanlı tarifede, evinde 240 kilovatsaat enerji tüketen bir kişi, vergiler dâhil 301 lira 67 kuruş ödüyor.

Çok zamanlı tarifede ise hesaplamayı çeşitli senaryolarla yapmak mümkün. Gündüz 40, puant dilimde 40, gece 160 kilovatsaat olmak üzere toplam 240 kilovatsaat enerji harcayan kişi, 379 lira 67 kuruş ödüyor. Çok zamanlı tarifenin üç diliminde de 80 kilovatsaat olmak üzere yeniden toplam 240 kilovatsaat enerji harcayan şahıs ise 472 lira 74 kuruş ödüyor. Bu sebeple vatandaşlar tek zamanlı tarife kullanmalı” diye konuştu.

Meskenler için pozitif yanları kalmadı
APLUS Enerji’nin ortaklarından Volkan Yiğit de oldukca zamanlı tarifede kademelendirme bulunduğunu belirterek “Tek zamanlı tarifenin ilk kademesindeki ucuz elektrik imkânı, oldukça zamanlı tarifedeki gece fiyatlarına yakın ama diğer zamanlarda ise çok daha altında.

Bu yüzden kademeli elektrik tarifelerinin hayatımıza girdiği 1 Ocak 2022 tarihiyle, artık meskenler için çok zamanlı tarifenin herhangi bir pozitif yanları kalmadığını, aksine oldukça daha yüksek faturalara sebep oluyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir