Kategoriler
Genel

AĞRILARI YOK EDİYOR..

İLTİHABI ÖNLÜYOR! AĞRILARI YOK EDİYOR !! Masa başında 8 saatten fazla oturmak ya da sürekli bir şekilde ayakta dikilmek çeşitli ağrılara ve tutulmalara neden olabilir. EDİYOR… Sürekli oturmak ya da sürekli ayakta dikilmek farketmez! Bir süre sonra çeşitli ağrılara ve tutulmalara neden olabilir. Sürekli oturmak ya da sürekli ayakta dikilmek farketmez! Bir süre sonra çeşitli ağrılara ve tutulmalara neden olabilir.
Bu ağrılardan kurtulmanın tek yolu ise kas ve kemiklerde oluşan iltihabı yok etmektir.

1- Yeşil yapraklı sebzeler : Pazı, kara lahana ve ıspanak gibi yeşil sebzeler karotenoid ve flavanoid açısından zengindir.
Bu bileşenler iltihabı önleyen yapıdadır. Kemik sağlığı için son derece faydalı olan demir ve kalsiyum mineralleri yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip sebzelerin sıklıkla tüketilmesi kemik sağlığınıza avantaj sağlayacak ve daha güçlü kemiklere sahip olmanıza yarayacaktır.

Yeşil sebzeler aynı zamanda magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. İçerdikleri bu mineraller kas ve kemiklerimizi destekleyerek acı eşiğimizi yyükseltir.
2- Turuncu sebzeler : Havuç, balkabağı ve tatlı patatesler karotenoid açısından oldukça zengindir ve sonuç olarak iltihaplanmayı önler.Bu karotenoidlerin bazıları A Vitaminine dönüşebilir ve bağışıklık sistemimizi düzenler ve dengeler.

3 – Ananas : Ananasda bulunan bromelayin enzimi iltihabı önler.Ananasta bol miktarda bulunan manganez minerali kalsiyum, çinko ve bakırla birlikte kemik sağlığı açısından en önemli elementler arasında yer alıyor.
4- Yağlı balıklar : Somon, sardalye, hamsi ve uskumru balığı gibi yağlı balıklar omega-3 yağı olan EPA ve DHA bileşsenlerini içerir. Bu omega-3 yağları sadece kalp sağlığımız için yararlı değildir; aynı zamanda iltihap önleyici özellikleri vardır.
5 – Pancar : Pancarlarda da iltihap önleyen bileşenler vardır ve ayrıca kalp sağlığına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.
6- Chia çekirdeği :Chia çekirdekleri omega-3 gibi yağlı asitler açısından zengin bir besindir ve iltihabı yok eder.
7 – Çilek, kiraz ve ahududu gibi meyveler : Bu meyvelere renklerini veren antosiyaninler güçlü antioksidan ve iltihap karşıtı özelliği olan bileşenledir. Bu meyvelerden özellikle de mevsiminde bolca tüketmek size iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir