Kategoriler
Genel

Ahmet Davutoğlu’

Gelecek Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Gençlik Politikaları Başkanı Mustafa Gözel, “Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Davutoğlu” dedi. 2023 seçimleri için kolları sıvayan 6’lı Millet İttifakı, hemen hemen Cumhurbaşkanı talibina karar veremedi… Kulislerde Kılıçdaroğlu ismi ön plana çıkarken, Gelecek Partili Mustafa Ghususi’den çarpıcı bir izahat geldi. Flash TV’de Gizem Fidan’ın mevzuğu olan Gelecek Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Gençlik Politikaları Başkanı Gözel, önce 6’lı masa ittifakına peşinden da aday konusundaki sorulara yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı profili
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı adayının devlet deneyiminin olmasını, devleti tanımasını arzu ediyoruz ve tarafsız olması gerektiğini söylüyoruz. Asıl yetkinin yürütme organında yani Başbakan’da olmasından, Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin ise büyük ölçüde kısıtlanması gerektiğinden yanayız. Cumhurbaşkanı kim olacak veya kim olmayacak onu daha sonrasında kendi aramızda oturup mevzuşacağız.” sözlerini hatırlatan Gizem Fidan, daha sonra merak edilen o suali Gözel’e yöneltti.

“Kılıçdaroğlu’nun adayı Davutoğlu”
“Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” diyen Fidan’a, Gelecek Partisi Genel Başkan desteksı, şu şekilde yanıt verdi:

“kısaca Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı Ahmet Davutoğlu. Bu ifadeleri okuduğum vakit ben bir Gelecek Partili olarak bunu anlarım. Çünkü demiş ki devlet tecrübesi olacak, yansız yaklaşacak vesaire… Bana bakılırsa benim partimin lideri bu özellikleri haiz. Tabii ki doğrusu her parti kendi liderini organik olarak Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek ister, isteyecektir de. Bizim de naturel Cumhurbaşkanı adayımız bizim açımızdan Ahmet Davutoğlu’dur.”

“doğal gönlümüzden geçer”
Ahmet Davutoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına konusuna yaklaşımı ile ilgili de mevzuşan Ghususi, “Partilerin talebi her süre liderlerini en üst makam nerede ise orada görmektir. Bizler de süre zaman bunları mevzuşuyoruz. Ama az önce bahsettiğim şeklinde nereye oturacağını dahi arka planda tutan bir liderin, şu anda ‘ben Cumhurbaşkanı olayım’ şeklinde bir hususta asla böyle bir diretmesi olmaz. Tabii gönlümüzden geçer.

Fakat şu anda önemli olan Sayın Kılıçdaroğlu’nun da bahsetmiş olduğu şeklinde 6 partinin veya başka bileşenlerde katılırsa, o geniş mutabakatın üstünde uzlaştığı ve memleketin faydasına olacak isim kimse onun aday olmasıdır. Şayet başka bir isim belirlenir ise genel başkanımız da bu mevzuda destek verecektir, feragat edecektir aday olma hakkından. Liderlerden birisi olabilir, dışarıdan birisi de olabilir. Mutabakat sağlanan isme karşı herkesin fedakârlık gösterip destek vermesi ve memleketin hayrına her neyse o mevzuda adım atması gerekir diye düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir