Kategoriler
Genel

AKARYAKITTA İNDİRİM

Akaryakıt fiyatları amacıyla indirim hamlesi
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, OPEC+ ülkelerine üretimi arttırmaları konusu ile ilgili davette bulundu.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, OPEC+ ülkelerinden üretim amaçlari ile gerçekleşen üretim arasındaki farkı kapatma davetinde bulundu.

 

Küresel bazda akaryakıt gereksinimleri artarken, Uluslararası Enerji Ajansı’dan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne üretimi artırın çağrısı geldi.

Türkiye’de akaryakıt fiyatları enflasyon ve yükselen dolar kuru nedeniyle 16 TL’ye doğru koşuyor.

Küresel bazda ise Rusya- Ukrayna krizi ile akaryakıt fiyatlarına nerdeyse her gün zam geliyor.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da basın toplantısı düzenleyen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, “OPEC+ üyelerinin üretim seviyelerine dair belirledikleri amaçlar ile bugün ürettikleri oran arasında ciddi bir fark var. OPEC+’ın bu farkı kapatacağından ve pazara daha çok petrol sağlayacağından umutluyum” dedi.

OPEC+ üyeleri Ocak  ayında hedeflediklerinin 900 bin varil/gün altında üretim gerçekleştirdi.

Uzmanlara göre, Ham petrol üretimini Ocak Ayı 2022’de günde yalnızca 64.000 varil artırarak, OPEC+ anlaşması kapsamında izin verdiği 254.000 varillik üretim artışının çok altında olduğunu gösterdi.

Suudi Arabistan 110.000 varillik aylık artışı bile gerçekleştiremedi
OPEC+ üyelerinin üretimini izlemek amacıyla kullandığı ikincil kaynaklara göre, en iyi yapımcı Suudi Arabistan bile 110.000 varillik aylık artışını sağlayamadı.

Krallık, Ocak  ayında petrol üretimini günde 54.000 varil artırarak 9.999 milyona yükseltti ve bu, OPEC+ anlaşmasına göre Ocak   ayı amacıyla 10.122 milyar varillik kotasının altına düştü.

Ancak Suudi Arabistan, Aralık ayına göre günlük 123.000 varil artışla Ocak  ayı amacıyla 10.145 milyon üretim olduğunu bildirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) henüz Suudi Arabistan, Venezuela, İran İslam Cumhuriyeti, Irak, Kuveyt, BAE, Libya, Nijerya, Katar, Cezayir, Angola, Gabon, Endonezya ve Ekvador’dan oluşuyor.

Artı ülkeleri arasında 13 OPEC üye ülkesi ve dünyanın en büyük petrol ihracatçıları olan Azerbaycan, Bahreyn, Brunei, Kazakistan, Malezya, Meksika, Umman, Rusya, Sudan ve Güney Sudan bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir