Kategoriler
Genel

AKILALMAZ OYUN

Türkiye’nin yanı başında petrol karşılığı besin verecekler! Akılalmaz oyun
İngiliz Gulfsands Petroleum isimli şirket, Suriye’de sinsi bir aşamaya imza atarak “Petrol Karşılığı Gıda” girişimine başladı. Girişim uluslararası toplum yönünden inandırıcı bulunmadı.
İngilizlerin gözü Suriye petrolünde. “Petrol Karşılığı Gıda” isimli bir girişim başlatacağını duyuran Gulfsands Petroleum, günde 500 bin varil ham petrol çıkarıp bu gelirle ülkenin tekrar inşa edileceği öne sürdü. Tarafları tek masada toplamanın zor olduğunu bildiren diplomatik kaynaklar şirketin önerisinin gerçekçi olmadığı görüşünde.

Suriye’nin kuzeyindeki petrol kaynağına göz diken İngiliz Gulfsands Petroleum isimli şirket, “Petrol Karşılığı Gıda” isimli bir girişim başlatacağını duyurdu. 2011’den evvel Suriye’de petrol çıkaran İngiliz şirketi, elde edilen gelirle ülkenin tekrar inşa maliyetinin karşılanacağını öne sürdü. Yetkililer, milletlerarası petrol şirketlerinin Kuzeydoğu Suriye’deki faaliyetlerine dönme kararının, BM’nin bölümde yaşadığı p’roblemlerden sonra alındığını öne sürüyor.

Günde 500 varil
Şirket adına konuşan Jon Bell, günde 500 bin varilden çok ham petrol çıkarılıp, senelik 20 milyar dolardan çok gelir elde edilebileceğini söyledi. Plana göre, gelirin üçte biri müteahhit ve milletlerarası petrol şirketlerine gidecek. Projenin yaşama geçmesi amacıyla P’KK/Y’PG ve rejimin yanı sıra bölümdeki tarafların anlaşması gerektiğinin altını çizen Bell, “Plan, uluslararası toplum ve Suriyeli paydaşlarla işbirliği amacıylade, 2285 saseneı BM kararı tarafında yürütülecek” dedi.

Biden’ın politikası tutarsız
İngiliz şirket şu açıklamayı yaptı: “Bu fikir, Suriye’nin belirsiz geleceği, milletlerarası yardımların fazlasınluğunun Ukrayna’ya yönelmesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye politikasıyla belirsizliğin yükselmesi gibi sebeplerden ötürü çok ilgi çekici. Çünkü ABD Başkanı hem Suriye rejimiyle normalleşmeyi desteklemiyor, hem rejime karşı seçenek sunmuyor. Bu atmosferde şirketin önerisi işe yarayabilir.”

Teklif gerçekçi bulunmadı
Konu halen ABD ve İngiliz dışişleri bakanlıkları ile İngiliz Milletler Topluluğu Kalkınma Ofisi’nde görüşülüyor. Diplomatik kaynaklar ise Suriye’deki tarafları tek masada toplamanın çok z’or olması nedeniyle, şirketin teklifinin gerçekçi olmadığı görüşünde. Savaş evveli Suriye’de petrol piyasasında mühim yere sahip şirket, 2010 senesinde ülkedeki toplam petrol üretiminin yüzde 6’sına eşdeğer, günde 24 bin varil petrol çıkarıyordu.

Kuyuların fazlası P’KK kontrolünde
Petrol gelirlerini insani yardımları finanse etmek ve altyapıyı tekrar inşa amacıyla kullanma fikri, eski ABD Başkanı Donald Trump devreinde de gündeme gelmişti. O devre PKK’nın kontrolündeki bölümde Delta Crescent Energy şirketine saha geliştirme lisansı verildi. Fakat Biden, geçen sene şirketin lisanslarını uzatmayı reddetti. Suriye’deki petrol kuyularının fazlası P’KK kontrolünde, geri kalanı ise Esed rejimi, Rusya ve İran yönünden yönetim ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir