Kategoriler
Genel

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA’da müthiş gelişme! Başarıyla tamamlandı
“Bayraktar AKINCI TİHA”nın 2 X 750 HP olmak üzere toplam 1500 HP güce sahip olan B modeli ilk uçuş testini başarı ile tamamladı.

 

Sav’unma Sanayii Başkanlığı özcülüğünde yürütülen AKINCI projesi kapsamında Baykar yönünden yerli ve milli imkânlarla tasarlanan Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) B modeli gökyüzüyle buluştu.

2 X 750 HP olmak üzere toplamda 1500 HP güce sahip olan Bayraktar AKINCI B sınıfının en kuv’vetli ve muharebe kabiliyeti en yüksek muharip uçağı olarak hizmet verecek. Çorlu’da belirleme edilen Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yapılan test faaliyetinde Bayraktar AKINCI B TİHA, 1 saat 16 dakika havada kaldı. Bayraktar AKINCI B ilk uçuşunda yapılan aerodinamik değişken tanımlama testlerini de başarı ile tamamladı.

AKINCI C yolda
Envantere giren Bayraktar AKINCI A TİHA, 2 X 450 HP olmak üzere toplam 900 HP güce sahip motorlarla vazife yapıyor. Milli TİHA’nın yeni versiyonu Bayraktar AKINCI C ise 2 X 950 HP olmak üzere toplamda 1900 HP motor gücüne sahip olacak. Bayraktar AKINCI C TİHA’nın da ilk uçuşunu yakın vakitte yapması hed’efleniyor.

Çok daha kuv’vetli
Bayraktar AKINCI B’nin ilk uçuş testini yöneten Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “AKINCI B toplamda 1500 beygir gücüne sahip daha kuv’vetli bir versiyon. Gökyüzüyle buluşan AKINCI B test manevralarını başarı ile tamamlayarak ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

6 AKINCI vazifede
29 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle envantere giren Bayraktar AKINCI TİHA, TSK yönünden aktif olarak ope’rasyonel vazifelerde kullanılıyor. Şu ana kadar TSK envanterine 6 adet Bayraktar AKINCI TİHA girdi.

İki ülke ile dışsatım sözleşmesi imzalandı
Bayraktar AKINCI TİHA amacıyla şimdiye kadar 2 ülke ile dışsatım sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk milli İHA dışsatımını 2012’de sağlayan Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi dışsatımını tamamlayarak gelirlerinin %80’den çoğunu dışsatımtan elde etti. Milli TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan çoğu ülke ile görüşmeler devam ediyor.

100’e yakın bilgisayara sahip robot uçak
Baykar yönünden milli ve orjinal tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile tasarlanan robot uçak AKINCI’da 100’e yakın bilgisayar sistemi vazife yapıyor. 6 ton kalkış ağırlığı belirleme edilen Bayraktar AKINCI TİHA, 1.5 ton yararlı yük taşıma kapasitesiyle ön plana çıkıyor.

Milli mühim’matlar kullanıyor
Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metre kanat açıklığına sahip olan hava aracı platformu, tam otomatik uçuş denetim ve 3 yedekli otopilot sistemi yardımıyla yüksek uçuş güvenliği sağlıyor. Faydalı yük kapasitesi yardımıyla taşıdığı milli mühim’matlarla vazife icra edebilen Bayraktar AKINCI, seyir füzesi atabilme yeteneği ile büyük bir güç çarpanı olacak. Bayraktar AKINCI TİHA, TÜBİTAK/SAGE ve Rok’etsan yönünden imal edilen milli mühim’matlar MAM-T, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, NEB, SOM fü’zelerini kullanabilecek.

Gelişmiş suni zeka
Bünyesinde EO/IR kamera, ASELSAN yönünden milli olarak tasarlanan AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) bağlantı ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı, ilerlemiş suni zekâ özelliklerine de sahip olacak. Bulundurduğu suni zekâ bilgisayarları aracılığı ile sensörlerden ve uçak üstünde belirleme edilen kameralardan aldığı bilgileri kaydederek bilgi toplayabiliyor.

Hiçbir dış sensöre ya da Küresel Konumlama Sistemi’ne gereksinim duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını belirleme edebilecek olan bu suni zekâ sistemi, coğrafi bilgileri kullanarak bölgesel farkındalık sağlıyor. Gelişmiş suni zekâ sistemi elde ettiği bilgileri işleyerek karar verme özelliğine sahip. İnsan gözüyle belirleme edilemeyen kara hed’eflerini belirleme edebilecek olan suni zekâ sistemi, Bayraktar AKINCI’nın daha etkin kullanılmasını da sağlayacak.

Sav’aş uçaklarının yükünü hafifletecek
Milli olarak tasarlanan AESA radarı yardımıyla yüksek durumsal farkındalık ile vazife icra edebilecek olan Bayraktar AKINCI TİHA, taşıyacağı yerli hava-hava mühim’matları ile muhabere uçakları F-16’ların icra ettiği birtakım vazifeleri de gerçekleştirecek. Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile elektro optik sistemlerin görüntü almakta zorlandığı kö’tü hava koşullarında dahi görüntü alarak kullanıcıya aktarabilecek. Meteoroloji radarı ve çok hed’efli hava radarını içeriğinde barındıracak olan hava aracı platformu bu kabiliyetleriyle katagorisinde önder olacak.

Türkiye irtifa rekorunu kırdı
Bayraktar AKINCI TİHA, 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirdiği uçuş testinde 38.039 feet irtifaya çıkarak yerli ve milli bir hava aracının çıktığı en yüksek irtifa rekorunu kırdı.

AKINCI, 10 Temmuz 2021 tarihinde ise beden altında Nüfus Edici Bo’mba (NEB) takılı durumda toplam 3000 libre (Yaklaşık 1360 kg) yararlı yük ile havalanmış ve 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirmişti.

Teslimatlar sürecek
29 Ağustos 2021’de ilk kez em’niyet güçlerimizin envanterine giren Bayraktar AKINCI TİHA’lar amacıyla kursiyer eğitimleri ve seri üretim süreci devam ediyor. Bu kapsamda gelişen süreçte imal edilen yeni hava araçları em’niyet güçlerine tes’lim edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir