Kategoriler
Genel

Akıncıdan büyük başarı…

Bayraktar Kızılelma sınavları tek tek geçiyor: İlk motor entegrasyon testini başarıyla tamamladı
Baykar’ın yerli İHA’sı Bayraktar Kızılelma, yapılan testlerden tek tek geçiyor.
Alınan son bilgilere göre uçak ilk motor entegrasyon testini başarıyla tamamladı. Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı olacak olan Bayraktar Kızılelma’nın geliştirilme sürecinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Alınan son bilgilere bakılırsa Bayraktar Kızılelma’nın birinci prototipi ile meydana getirilen ilk motor entegrasyon testi başarıyla tamamlandı. Özdemir Bayraktar ulusal Teknoloji Merkezi’ndeki test alanında yapılan çalışmalar sonucunda Bayraktar Kızılelma, göklerde uçmaya bir adım daha yaklaştı.

Göklere adım adım
savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen “Akıncı” projesi kapsamında Baykar tarafınca milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA’da da benzer bir süreç yaşandı. 1 Eylül 2019’da ilk motor entegrasyon testini tamamlayan Akıncı, 6 Aralık 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Akıncı, ilk uçuşundan yaklaşık 1.5 yıl sonra 29 Ağustos 2021’de envantere girdi.
2023 yılında ilk uçuşunu yapacak Baykar’ın ortalama 20 yıllık derin teknoloji birikimi ve tecrübesiyle geliştirilen Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağı projesinin test süreci yer testleri ile devam edecek. Bayraktar Kızılelma’nın ilk uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Bayraktar Kızılelma
Kısa pistli gemilerle ahenkliKısa pistli gemilere iniş kalkış kabiliyetine haiz olacak olan Bayraktar Kızılelma, Türkiye’nin inşa etmiş olduğu ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG Anadolu gemisi şeklinde kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak şekilde geliştirilecek ve bu kabiliyeti yardımıyla denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında da etken rol alacak.
Agresif manevralarla baş döndürecek

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar Kızılelma, bu özelliğiyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı’dan elde edilmiş tecrübelerle Türk mühendis ve teknisyenleri tarafınca geliştirme çalışmaları idame eden insansız savaş uçağı, yerli hava-hava cephanelerı ile hava hedeflerine karşı da etkinlik sağlayacak.
Düşük radar izine sahip Tasarımından elde edeceği düşük radar izi yardımıyla en sıkıntılı görevleri başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar Kızılelma’nın 6 ton kalkış ağırlığına haiz olması hedefleniyor. Milli olarak geliştirilen tüm cephanelerı kullanacak olan insansız savaş uçağı, planlanan bin 500 kilo faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı entegre edilecek AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir