Kategoriler
Genel

ALİYEV DUYURDU

Aliyev duyurdu! Ermenistan kabul etti! İşte 5 maddelik teklif
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasında devletlerarası ilişkilerin normalleşmesi amacıyla sundukları 5 ilkenin Ermenistan yönünden kabul edildiğini açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından oluşturulan bildirime göre, İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin normalleşmesi amacıyla Ermenistan’a sundukları 5 ilkeden bahsetti.
Açıklamada, Aliyev’in, Putin’e, “Ermenistan’ın bu ilkeleri kabul ettiğini” söylediği belirtildi.

ERMENSİTAN’A SUNULAN TEKLİFLER

Azerbaycan, ilişkilerin normalleşmesi amacıyla Ermenistan’a şu teklifleri sunmuştu:

Devletlerin birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi bağımsızlığını karşılıklı olarak tanıması.

Devletlerin birbirlerine karşı toprak iddiasında bulunmadığı ve ileride de bu tür iddialarda bulunulmama hususu ile alakalı meşru bir zorunluluklarının olduğunun karşılıklı teyidi.

Birbirlerinin güvenliğini teh’dit etmekten, siyasi bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne karşı teh’dit ve güç kullanmaktan ve BM Antlaşması’nın amaçlarıyla bağdaşmayan başka durumlardan kaçınmak.

Sınırların belirlenmesi ve diplomatik ilişkilerin kurulması.

Ulaştırma ve etkileşim hatlarının açılması, başka alakalı etkileşim ağlarının kurulması ve çıkar alanlarında iş birliği.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Azerbaycan’ın tekliflerinde kabul edilemez bir şey yok.” şeklinde bildirimde bulunmuştu.
PUTİN, ALİYEV VE PAŞİNYANLA GÖRÜŞTÜ

Kremlin Sarayı’ndan oluşturulan bildirime göre, Putin, Aliyev ve Paşinyan ile ayrı ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Karabağ meselesinin ele alındığı görüşmede, Aliyev ile Paşinyan’ın 6 Nisan’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de yaptığı görüşmenin neticeleri istişare edildi.

Görüşmede, Karabağ ile alakalı Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 9 Kasım 2020, 11 Ocak Ayı 2021 ve 26 Kasım 2021’de imzalanan anlaşmaların uygulanması ve bölümde ekonomi ve ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi konularında Üçlü Çalışma Grubu’nun faaliyetlerinin önemi vu’rgulandı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınırın belirlenmesi ile alakalı çalışmaların başlatılması ve barış anlaşmasının hazırlığı konularının da ele alındığı görüşmede, temasların devam ettirilmesi hususu ile alakalı mutabık kalındı.

Paşinyan, 19 Nisan’da Moskova’yı ziyaret edecek

Ermenistan hükümetinin basın servisinden oluşturulan bildirimde ise Paşinyan ve Putin’in telefon görüşmesinde, Rusya ve Ermenistan arasında ekonomi alanındaki iş birliğini ele aldığı belirtildi.

Açıklamada, söz hususu alanla alakalı konuların Paşinyan’ın 19 Nisan’da Rusya’ya yapacağı resmi ziyarette ele alınması hususu ile alakalı mutabık kalındığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir