Kategoriler
Genel

ALMANYA -RUSYA

Almanya Rusya amacıyla kararını verdi: 9 ay sonra bitireceğiz
Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Habeck, vatanının bu senenin sonuna kadar Rus petrolünden bağımsız duruma gelmeyi hed’eflediğini bildirdi.

lmanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung gazetesine verilen röportajda, Alman hükümetinin enerjide Rusya’ya bağımlılığı ortadan kaldırmak amacıyla yoğun çalışmalar yaptığını belirtti.

Bu senenin sonuna kadar Rus petrolünden bağımsız duruma gelmeyi amaçladıklarını ifade eden Habeck, “Her gün, hem de her saat, Rusya’dan dışalım.a veda ediyoruz. Sonbahara kadar Rus kömüründen tamamiyle vazgeçmeyi planlıyoruz. Yıl sonuna kadar nerdeyse Rus petrolünden bağımsız duruma gelebiliriz. Fakat en zoru Rus gazını re’ddetmek.” dedi.

Robert Habeck, Avrupa Birliği yönünden Rusya’dan enerji dışalım.ının tamamiyle yas’aklanmasına karşı olduğunu, bunun ileriki kış arz kıtlığına yol açacağını ve enflasyonu artıracağını ifade etti.

Yakında mühim sıvılaştırılmış natural gaz (LNG) ihracatçıları Norveç ve Katar başta olmak üzere LNG ve hidrojen yapan ülkeleri ziyaret edeceğini belirten Habeck, kısa vadede LNG, orta vadede ise hidrojen dışalım. seçeneklerini genişleteceklerini belirtti.

Rus natural gazına bağımlılığı azaltmak amacıyla Almanya’da inşa edilecek iki LNG terminalinin 2 sene içersinde etkinliğe geçmesi bekleniyor. Terminaller Brunsbüttel ve Wilhelmshaven kentlerinde inşa edilecek.

Almanya, gereksinimi olan natural gazın yüzde 55’ini, ham petrolün yüzde 35’ini ve kömürün yüzde 45’ini Rusya’dan alıyor.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı bilgilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’nın özerk idaresi olan Kırım’ı ya’sa dışı ilhakından (2014) bu yana Almanya, Rusya’dan 170 milyar avroluk enerji dışalım.ı (natural gaz, kömür ve petrol) yaptı.

Rusya, Ukrayna’ya as’keri müdadurumasi nedeniyle ağır bir yaptırım dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Batı ülkeleri, Rusya’ya ağır ekonomik bedeller ödetmek amacıyla bilhassa finans bölümünde çok sayıda yaptırımı yürürlüğe koydu. Bu yaptırımlardan ötürü Batılı şirketler amacıyla Rusya’da etkinlik göstermek giderek daha zo’r duruma geldi.

ABD ve İngiltere, 8 Mart’ta Rusya’dan petrol dışalım.ını durduracaklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.