Kategoriler
Genel

ALMAYI UNUTMAYIN

UNUTANIN HAKKI YANIYOR PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN

SGK detaylı yardımlarla vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Yakınlarını kaybeden vatandaşlara Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir defaya mahsus olmak üzere cenaze ödeneği yapıyor. Cenaze ödeneği sigortalının sırayla eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine veriliyor. Bu kapsamda SGK yönünden hesabınıza 1.250 TL yatırılmış olabilir.

Paranızı almayı unutmayın. Hemen e devlet üzerinden hesabınızı denetim edin!

Cenaze ödeneği verilebilmesi amacıyla, hak sahiplerince ölüm tarihini bildiren bir dilekçe ile sosyal emniyet il müdürlüğüne/sosyal emniyet merkezine müracaat yapılması gerekiyor. Sigortalının ölüm tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse dilekçeyle beraber sigortalının ölüm tarihini bildiren alakalı makamlarca düzenlenen ölüm belgesinin Kuruma verilmesi gerekiyor.

Cenaze ödeneği tutarı her sene bir önceki sene amacıyla Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı yönünden belirtiler Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılarak belirlenmekte olup, “2022 senesi amacıyla cenaze ödeneği miktarı 1250,00 TL’dir.”

5434 Sasenesi Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların cenaze ödeneği bireyin emekli aylığından az olmamak üzere (makam, temsil ve vazife tazminatı gibi tazminatlar hariç) 2022 senesi amacıyla 4.473,46 TL’dir.

CENAZE ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

Cenaze ödeneği;

-İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu, ya da

-Sürekli iş göremezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı almakta iken, ya da

-Kendisi amacıyla en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken,

ölen sigortalının hak sahiplerine verilir.

360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilmiş olanların hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi amacıyla ö-lüm tarihinde sigortalı olma koşulu aranmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir