Kategoriler
Genel

ALTAY TANKI

ALTAY t’ankında düğüm çözüldü! Sırada seri üretim var
Milli muharebe t’ankında motor düğümü çözülünce ALTAY’da testlere başlandı. Sırada seri üretim var. Uzmanlar, “Z’ırh yetmiyor, aktif koruma şart” dedi.

Türkiye’nin ilk yerli ana muharebe t’ankı ALTAY’da kullanılacak motor, tanka birleşik edildi. Testler devam eder iken tankın seri üretimine iki sene içersinde başlanacak. T’anksavarlara karşı t’ankları koruma t’ank z’ırhlarının yanı sıra aktif koruma sistemleri de büyük ehemmiyet taşıyor. Bu kapsamda t’anklar amacıyla hayati dikkate sahip koruma sistemlerinden ASELSAN’ın ilerlettiği yerli Aktif Koruma Sistemi’nin (AKKOR) ALTAY t’ankına da birleşik edileceği öğrenildi.

Aktif koruma k’ritik ehemmiyetde
Reaktif z’ırhların Javelin gibi t’anksavar f’üzelerine karşı tesirsiz bulunduğunu bildiren sav’unma endüstri uzmanları, Rusya ve Ukrayna arasında sav’aşta Rusların bu amaçla çok çok t’ank kaybettiğine ilgi çekerek tanklarda aktif koruma gerektiğine vurgu yapıyor.

ASELSAN yönünden orjinal olarak geliştirilen AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturuyor. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üstüne gelen f’üze ya da tanksavar f’üzesini çok kısa sürede algılayacak.

Yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üstünde tespit edilen sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tan’ksavar teh’didine en yakın bulunduğu anda patlayarak tehdidi tesirsiz duruma getirebiliyor.

Yerli motor çalışmaları sürat kazandı
Öte yandan, ALTAY amacıyla yerli motorun geliştirilmesine yönelik çalışmalar da sürat kazandı. 2018’de sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile t’ankın ilk prototarzı geçen aylarda kendini gösterdi.


1500 beygir motor olarak çalışılan ALTAY motorunda transmisyon adımına gelindi. Motorun birleşik olarak önümüzdeki sene çalıştırılması planlanıyor.

Üstün özelliklere sahip
Günümüzün ve geleceğin muharebe şartlarına makul olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tan’kı üretim projesi, 2018 senesinde Sav’unma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle esasları atıldı.

Proje kapsamında ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY tan’kı üreterek TSK’ya teslim edecek. ALTAY tan’kı kompozit malzemeden üretilip içersinde yeni kuşak z’ırh tarzı barındırıyor.

T’ankın atış men’zili 8 kilometre. 4 kişilik müret’tebata (t’ank komutanı, nişancı, doldurucu, sürücü) sahip olan tankın, ağırlığı 65 ton. Süspansiyon sistemi yardımıyla keskin dönüşler ve üstün manevra kabiliyetine sahip olarak geliştirilen ALTAY, 12,7 mm ağır makineli tüf’ek ve ASELSAN Sarp gibi başka sil’ahları da içersinde barındırıyor.

Yeni bilgisayar teknoloji yardımıyla atış denetim sistemi normal t’anklardan daha üstün bulunduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir