Kategoriler
Genel

Altın alımı

Ukrayna savaşı sonrası yaptırımlara maruz kalan Rusya’da işler yolunda gitmiyor. Ülkede rublenin değer kaybını önlemek amacıyla döviz ve altın alım işlemleri durduruldu. Rus rublesi, hükümetin aldığı önlemlere karşın değer kaybını hızlandırdı. Dolar/ruble paritesi yüzde 10,3 artışla 117 seviyesine, avro/ruble paritesi de yüzde 8,4 yükselişle 125’e çıktı.

Rusya Merkez Bankası, 28 Mart’ta aldığı kararla siyaset faiz oranını yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkardığını duyurmuştu. Uluslararası ticaretle uğraşan şirketlere de döviz gelirlerinin yüzde 80’ini yetkili bankalarda satma zorunluluğu getirilmişti.

Döviz ve altın kararı
Rusya Maliye Bakanlığı tarafından yeni alınan karara nazaran, fazladan petrol ve doğalgaz gelirlerinin kullanımına yönelik mali kaideın bazı kısımlarının askıya alınması çerçevesinde döviz ve altın alım işlemlerini durdurduklarını açıkladı.

Fakatç rubleyi korumak
2017’de önde gelen bir kurala gore, Rusya petrol fiyatları yüksek olduğunda döviz alıyor ve fiyatlar varil başına 44 doların altına düştüğünde satıyor, böylece rubleyi petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.