Kategoriler
Genel

ALTIN DOLAR

Türkiye N’ATO’ya girmelerine karşı çıkmıştı! İşte o ülkeden akılalmaz dolar ön görüi geldi
Altın ve dolardaki yukarıyaya yönlü hareket devam eder iken uzmanlar, yeni ekonomik paketin açıklanacağını ve kurun aşağı düşeceğini ön görü ediyor. Piyasalara dair görüş bu yöndeyken Danske Bank yönünden dolar kuru amacıyla akılalmaz bir ön görü geldi. Finlandiyalı kuruluş Danske Bank, doların yıl sonucunda 20 lira olacağını duyurdu.
Türkiye’nin N’ATO’ya girmesine karşı çıktığı Finlandiya’da tespit edilen Danske Bank’tan dolar kuruna dair akıllara durgunluk veren bir ön görü geldi.

Danske Bank analistleri r’isklerin yukarıyaya yönlü bulunduğunu v’urgulayarak dolar/TL’nin 12 ay içersinde 20 civarını görebileceğini duyurdu.

NATO’ya girmelerine izin vermedik diye Türk lirasını amaç aldılar
Aralarında Antti Ilvonen ve Minna Kuusisto’nın da bulunduğu Danske Bank analistleri yönünden hazırlanan, 31 Mayıs tarihli ve “Türkiye ve Türk lirası amacıyla ‘kusursuz fırtına’ an meselesi” başlıklı raporda, “Bununla birlikte, Türk lirasını son aylarda destekleyen siyasetların etkisini kaybetmeye başlamasıyla Türk lirası ile alakalı risklerin daha da aşağı yönlü bulunduğu, kurun daha da artması riski bulunduğu” değerlendirmesine yer verildi.

Raporda bilhassa kur korumalı mevduatın (KKM) Türk lirasının süratli şekilde değer kaybetmesi durumunda Türkiye ekonomisini mali bir bunalımla baş kafaya bırakabileceği belirtildi.

Raporda “K’KM’nin bir ileri turunun vadesi Haziran’da dolacak ve Türk lirasının son dönemde değer kaybetmesine ve nominal getirilerin yüzde 14 seviyesindeki siyaset faizinin üstünde olmasına rağmen büyük ihtimalle yatırımcılar çift haneli n’egatif reel getiriler nedeniyle hayal kırıklığına uğrayacak” değerlendirmeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir