Kategoriler
Genel

ALTIN DOLAR EURO

Ne altın ne dolar ne de euro! Parayı o bölgeye yatıran kazanacak
Uluslararası Gümüş Enstitüsü, 2022 senesinde gümüş isteğinin en yüksek civarlara ulaşacağını belirtiyor. Uzmanlara göre bu durum, gümüşün altından daha iyi performans göstereceği manasına geliyor.
Uluslararası Gümüş Enstitüsü, bu sene gümüş isteğinin bütün zamanların en yüksek oranına çıkacağını öngörüyor.

 

Dünya’da her yalan habere göre, küresel gümüş isteğinin bu sene rekor büyüklüğe ulaşacağı ön görü edilirken, bunun bilhassa uzun vadede fiyatlara olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

Uluslararası Gümüş Enstitüsü, 2022’de dünyada gümüş isteğinin yüzde 8 artarak 1.11 milyar ons ile bütün zamanların en yüksek civara çıkağını öngörüyor. Gümüş isteğinin patlamasında bilhassa saniyesel isteğin büyümesi etkili olacak. Gümüşün hem geleneksel kullanım alanları hem de kritik yeşil teknolojilerde tüketimi yükselmesinden ötürü bu sene saniyesel isteğin yüzde 5 genişleme göstermesi bekleniyor. Fiziksel gümüş yatırım isteğinin (gümüş külçesi ve madeni para) 2022’de yüzde 13 artarak 7 senenin en yüksek oranına ulaşması bekleniyor. Gümüşün takı ve gümüş eşyalardaki tüketiminin da 2022’de sırayla yüzde 11 ve yüzde 21 oranında kuvvetlenmesi bekleniyor. Gümüş Enstitüsü, 2022 gümüş pazarı amacıyla şu tespitlerde bulundu:

Endüstriyel talep sürüyor
2022’de gümüş pazarı, bütün mühim sektörlerde gümüş isteğinin arttığı geçtiğimiz sene kurulan kuvvetli asli üstüne inşa edilecek. 2022 amacıyla küresel toplamın, yüzde 8 artarak 1.112 milyar onsa erişerek yeni bir rekor civara ulaşması bekleniyor.

Gümüşün fotovoltaik (PV) endüstrisinde tüketimi amacıyla manzara parlak olmaya devam ediyor. Hükümetlerin nötr karbon konusundaki taahhütleri, yeşil enerji projelerinin süratle genişlemesine namacıyla oldu. Sonuç olarak, rekor PV kurulumlarının bu segmentteki gümüş isteğini 2022’de bütün zamanların en yüksek oranına yükseltmesi bekleniyor.


Dünya çapındaki çip sıkıntısındaki hafifl eme beklentisi ve elektrikli vasıta isteğindeki büyüme otomotiv kaynaklı gümüş isteği amacıyla mühim bir destek olarak görülüyor. Öte taraftan 5G altyapısına yönelik yükselen yatırımlar da gümüş tüketimini büyütüyor.

Mücevher isteğinin bu sene yüzde 11 oranında güçleneceği ön görü ediliyor. Hindistan, itici güç olmaya devam ediyor. ABD’de, 2021’deki mühim bir toparlanmanın ardından, mücevher satışlarındaki genişlemenin daha yavaş bir süratte da olsa devam etmesi bekleniyor.

Gümüş eşya imalatının bu sene yüzde 21 oranında yükselmesi bekleniyor.

Toplam küresel gümüş arzının 2022’de yüzde 7 artarak 1.0 milyar ons olması bekleniyor. Maden üretiminin yüzde 7 artarak altı senenin en yüksek oranına çıkacağı ön görü ediliyor. Gümüş geri dönüşümündeki artış, 2022’de yüzde 3 ile daha gösterişsiz olacak.

Ortalama fiyat beklentisi 24.80 $/ons
Altı senedan beri ilk kez 2021’de pazar açığına atlattıktan sonra, gümüş pazarının bu sene 20 milyon onsluk bir arz açığı kaydetmesi bekleniyor.
Gümüş fiziki yatırımının 2022’de yedi senenin en yüksek oranına ulaşması amacıyla çift haneli kazançlar elde etmesi gerekiyor. Yıl ilerledikçe, devam eden makroekonomik belirsizlikler ve yükselen enfl asyonist baskı, perakende yatırımcıları servetlerini güvenliğini sağlamak amacıyla fiziksel gümüşe teşvik etmesi beklentisi var.
Altın/gümüş rasyosunun senesonuna kadar 70’in altına gerilemesi öngörülüyor. Bu da gümüşün altından daha iyi performans göstereceği manasına geliyor. 2022 senelik ortalama gümüş fiyatı beklentimiz 24.80 dolar/ons.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir