Kategoriler
Genel

ALTIN DÜŞTÜ

Altın fiyatları düştü! Uzman isim altın amacıyla yeni tahminini duyurdu: Hemen bunu yapın
Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın fiyatlarındaki gerileme haline dair yaptığı değerlendirmede, “Şu anda altın alabilmek mantıklı” dedi.

 

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın fiyatlarının düştüğü bu vakitlarda yatırım gerçekleştirmek isteyenlerin peyderpey altın alabileceğini söyledi.Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altın fiyatlarının düştüğü bu vakitlarda yatırım gerçekleştirmek isteyenlerin peyderpey altın alabileceğini söyledi.Dünya ve Türkiye piyasalarında altının fiyatı düştü.

Yakın vakte kadar bin TL’ye ulaşan altının gram fiyatı bugün itibari ile 897 TL’ye kadar geriledi. Başkan Salih Özman, altının ONS fiyatının da 1900 dolardan geriye doğru yaklaştığını ifade ederek, şu anda altına yatırım yapılabileceğini dile getirdi.

Altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren Salih Özman, “Altın fiyatlarının düşeceği beklenilen bir gelişmeydi. Fiyatların geri çekilmesini 2-3 ay etkileyen olay ise Ukrayna- Rusya Savaşı oldu. Altının ONS fiyatının 1900 dolar üzerine çıkmasını gerektirecek çok mühim bir sebep kalmadı. Şu anda altının ONS’u 1880 dolar seviyelerinde dolaşıyor. Altının fiyatının düşmesinde FED’in aldığı kararlar etkili oldu. FED, pandemi döneminde hem bütçe genişlemesi hem de faiz indirimi uygulamıştı. ABD doları dünyada çok bulununca altın fiyatları o dönemde artış göstermişti. Pandemi dünya gündeminden ayrılıyor. FED’de bütçe daraltmasına gideceğini ve faiz arttıracağını belirtti. Piyasadan dolarlar toplanınca da ABD dolarının sayısal değeri arttı, altında fiyat düşüşü yaşandı” dedi.

“Şu anda altın alabilmek mantıklı”
Altın alabilmek amacıyla makul vakit bulunduğuna değinen Özman, “Dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de altın fiyatları düştü. Elinde altını olanlar çok kaygı etmesin. Bizim gibi dövize gereksinimi olan bir ülkede altın fiyatları çok düşmeyecektir. Altının gramının bin TL’ye görmesi, muhabere sırasında kısa süreli yükselişlerdi. Günümüz fiyatlar korkulacak fiyatlar değil. Bu fiyatlar altın alabilmek amacıyla makuldur. Elinizde 100 bin TL’niz varsa 20 bin liralık dilimler durumunda bekleyerek belli Aralıklarda altına yatırım yapabilirsiniz. ONS, enflasyona bağlı olarak daha çok düşmez. O yüzden şu anda altın alabilmek mantıklı. Bu günleri fırsat görüp, peyderpey yatırım yapılabilir. Elinizdeki parayı bir anda yatırmayın, düşüşleri de bir fırsat olarak görün diye bakıyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir