Kategoriler
Genel

ALTIN EURO

Altın, euro alınır mı? İslam Memiş ‘Ekim’ ayı uyarısı ve ekonomi yorumları yaptı! Çarpıcı ön görüler
İslam Memiş 2022 altın yorumu: Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş’ten ekim ayı amacıyla dolar ve gram altın uyarıları geldi. Memiş, ‘Elimde TL var ne yapmalıyım?’ sorusuna bu anlamda cevap verdi.
İslam Memiş FED ve Merkez Bankası kararının ardından dolarda ne olacağı ile ilgili İslam Memiş gram altında 1450 lira ön görüine yönelik de açıklamalarda bulunmuştu…

Son dakika İslam Memiş’ten ‘ekim’ ayı uyarısı geldi. “Ekim amacıyla hazır mısın?” başlıklı videosunda açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş şu değerlendirmeleri yaptı:

Bu haftayı geride bırakıyoruz. Ekim ayının başlamasına bir hafkaldı. Euro dolara karşı ucuz kalmaya devam diyor. Bir kağıt paraya yatırım yapacaksam bunun adı dolar değil, euro ve sterlindir benim nazarımda. Dolardan uzak durmakta yarar var. Breta kaldı. Nasıl bir hazırlık yapmamız gerekiyor? Bu sorunin cevabını vermeye çalışacağım. Merkez Bankası 100 baz puanlık indirim yaptı, dolarda yukarıya yönlü hareketler gördük. Uluslararası piyasalardaki değer artışını da gördük. 20 senenin zirvesinde olan bir dolar endeksi var. Ben dolardan uzak durmayı tercih ettiğimden ötürü bütün başka enstrümanları ucuz buluyorum. Doların karşısındaki başka enstrümanlar daha avantajlı. Euro doları altında nt petrol 90 doların aşağısını kırdı.

Petrol fiyatlarının gerilemesi iyi yalnız dolar kuru yüksek diye p’ompa fiyatlarına yansımıyor. Ben gerilemenin devam edeceğini ön görü etmiyorum. Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında tekrar 130-140 dolarları görebiliriz. Jeopolitik tehlikelerde artış var. Fed faiz kararı ardından 1658 doları test etti altının onsu. 1660-1680 dolar oranına sıkıştı. Bu kırılmazsa 1700 dolara kadar toparlanmanın olası olacağını ön görü ediyorum. Elimde dolar var soruları geliyor. Parite üzerinden prosedürü tercih ettiğim amacıyla eline dolar geçtiğimiz altının ons fiyatının düşük olduğunu düşünerek bunu yüzde 50 altın ve gümüş ile yatırımlarına yön verebilir. 20 senenin zirvesinde olan doları düşünün ve 13 ayın düşüğünde olan onsu düşünün. Gram altın TL ekranlarda 980. 998-1001 lira seviyesinde. Ekranlardaki rakamlara inanarak altın düştü diyenlere belirtmek isterim. Gümüş rasyodan kaynaklı altına kıyasla pozitif ayrıştı. Pozitif hareketlerine devam etti. Yukarı yönlü faaliyetlerini devam ettirecek. Gümüşün gram fiyatı serbest piyasalarda 12 lira seviyesinde. Kripto para piyasasında yatay seyir, satıcılı seyir devam ediyor. Düşüşlerin kalıcı olmayacağını düşünüyorum.

“Gelelim ekim ayı hazırlığına” diyen İslam Memiş, şu öngörüleri yapıp uyardı…
Ekim hazırlığına başlamamız lazım uyarılarım vardı. Fed’in faiz kararı konuşulsa da Putin’in açıklaması çok çok önemliydi. S’eferberlik ilan etti, bunun yanısıra muhabere tehlikesini devam ettirecek açıklamalar yaptı. N’ükleer dahil bütün silahlarımızı kullanırız diyor. Kışın onlar donacak algısı içersinde. Jeopolitik tehlikeler tırmanıyor. Putin’in açıklamaları çok önemli. Büyük bir muhabereın hazırlığında olduğunu gözlemliyoruz. İran’da da birtakım haller gerçekleşiyor. Sokak gösterileri büyüyebilir. Fed faiz artırımlarına devam etti yalnız senenin son çeyreğinde 50 baz puan devamında 25 puan artırım yapar diye ön görü ediyorum. Yılın son çeyreği senenin ilk çeyreğine benzeyebilir. Nereye bakarsanız sorun var. İyi bir ilerleme var mı, hayır. Sistematik şekilde dünya düzeni, değişim süreci sancılı geçeceği amacıyla bu süreci çok serbest bırakmayacaklar. Daha düşük faiz artırımı yapması dolar endeksinde gerileme gündeme getirecektir. Size dolar endeksinde 104-105’e geri çekilme olabilir, altın ons, gümüş ons hareketlilik olabilir uyarım vardı.

EKİM AYI İÇİN ALTIN UYARISI
Bir haftalık proses içersinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM’de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir atılım yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL’yi altına çevirip KKM’den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. Altın gramı yükselince aradaki değişik alacağımdan zararım olmuyor. KKM’de TL’de duranlar, eline yeni TL geçtiğimizler bu atılımleri değerlendirebilir. Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 senenin zirvesinde, euro 20 senenin dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın? Buna karar vermeniz lazım. Ben alırım altınımı, KKM’ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım esasen altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir